Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Krzywousty - biografia, życiorys

Bolesław Krzywousty urodził się dnia 20 sierpnia 1086 roku. Jego ojcem był Władysław Herman, a matką Judyta - czeska księżniczka. Realną władzę przejął w roku 1102. Wtedy to zmarł jego ojciec i ówczesny władca kraju. Bolesław panował nad Małopolską i Śląskiem. Pozostałą część królestwa odziedziczył jego starszy brat Zbigniew. Niestety wola ojca nie była wystarczającym argumentem, aby bracia żyli w pokojowej atmosferze. Wręcz przeciwnie, od samego początku spierali się o słuszność podziału między nich królestwa. Cztery lata po śmierci Władysława Bolesław i Zbigniew pojednali się. Jednakże porozumienie trwało jedynie rok. 

Kłótnia braci niekorzystnie wpływała na stan państwa. Mało tego, postanowili oni szukać sojuszników poza granicami Polski. Bolesław na swych sprzymierzeńców wybrał Węgry. Jak się okazało, nie pożałował swej decyzji. Prowadził zwycięskie walki. Skutkiem owych działań było skupienie władzy w jego rękach oraz wypędzenie brata z kraju. Zwłaszcza to ostatnie wydarzenie musiało nieść za sobą srogie konsekwencje. Jako, że Zbigniew od dłuższego czasu starał się o protekcję dworu niemieckiego, po tym, jak musiał opuścić kraj, udał się na zachód do swego sprzymierzeńca. Na efekty porozumienia Zbigniewa i Henryka V nie trzeba było długo czekać. Już w roku 1109 wojska cesarza wkroczyły do królestwa Bolesława. Wojska Krzywoustego nie miały dużych szans ze względu na liczebność, którą przewyższała go armia niemiecka. Także przygotowanie wroga do walki było na o wiele wyższym poziomie. Najważniejsze starcia tamtego okresu, które przeszły do historii to m.in. bitwa na Psim Polu oraz obrona Głogowa. Po tym, jak mieszkańcy grodu Głogów zdołali odeprzeć wojska cesarza, te zaczęły wycofywać się z kraju. Po zawarciu pokoju, brat Krzywoustego miał otrzymać część grodów, jednakże Bolesław nie wyrażał chęci wprowadzenia postanowienia w życie. Jedynym i pewnym sposobem na pozbycie się konkurenta było uwięzienie go. Na takie też rozwiązanie zdecydował się Krzywousty. Nie długo jednak prześladował swego brata, gdyż ten po tym, jak dostał się do niewoli, zmarł. 

Wydarzenia, które miały miejsce nie zostały dobrze odebrane przez opinię publiczną, a zwłaszcza przedstawicieli Kościoła. Władcy udało się obłaskawić kler licznymi darami przekazywanymi dla świątyń. 

Jednym z największych przedsięwzięć Bolesława Krzywoustego było przyłączenie Pomorza Gdańskiego do Polski. Wydarzenie to miało miejsce w roku 1119. Władca od razu rozpoczął misję chrystianizacyjną na nowo zdobytych terenach. Jeśli zaś idzie o Pomoże Zachodnie, Krzywousty nie zdołał włączyć go w poczet swego królestwa. 

Być może sytuacja, jaka zaistniała między Bolesławem a Zbigniewem, zainspirowała władcę do pozostawienia testamentu. Wolą Krzywoustego państwo podzielone zostało między jego synów. W ten sposób chciał on zapobiec przyszłym walkom o tron. Według postanowień Bolesława każdy jego syn otrzymał swą dzielnicą, którą miał władać. Na mocy owego aktu Śląsk przypadł Władysławowi Wygnańcowi. Bolesław Kędzierzawy panował na Mazowszu i Kujawach. Mieszko Stary otrzymał ziemię wielkopolską. Kolejny spadkobierca - Henryk Sandomierski był panem ziemi sandomierskiej. Ziemia łęczycka i sieradzka przypadła w konsekwencji Kazimierzowi Sprawiedliwemu. Krzywousty utworzył jeszcze jedną dzielnicę, zwaną senioralną, w której miał panować najstarszy z synów. 

Bolesław Krzywousty zmarł dnia 28 października 1138 roku.

Podobne wypracowania do Bolesław Krzywousty - biografia, życiorys