Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Krzywousty - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bolesław Krzywousty urodził się dnia 20 sierpnia 1086 roku. Jego ojcem był Władysław Herman, a matką Judyta - czeska księżniczka. Realną władzę przejął w roku 1102. Wtedy to zmarł jego ojciec i ówczesny władca kraju. Bolesław panował nad Małopolską i Śląskiem. Pozostałą część królestwa odziedziczył jego starszy brat Zbigniew. Niestety wola ojca nie była wystarczającym argumentem, aby bracia żyli w pokojowej atmosferze. Wręcz przeciwnie, od samego początku spierali się o słuszność podziału między nich królestwa. Cztery lata po śmierci Władysława Bolesław i Zbigniew pojednali się. Jednakże porozumienie trwało jedynie rok. 

Kłótnia braci niekorzystnie wpływała na stan państwa. Mało tego, postanowili oni szukać sojuszników poza granicami Polski. Bolesław na swych sprzymierzeńców wybrał Węgry. Jak się okazało, nie pożałował swej decyzji. Prowadził zwycięskie walki. Skutkiem owych działań było skupienie władzy w jego rękach oraz wypędzenie brata z kraju. Zwłaszcza to ostatnie wydarzenie musiało nieść za sobą srogie konsekwencje. Jako, że Zbigniew od dłuższego czasu starał się o protekcję dworu niemieckiego, po tym, jak musiał opuścić kraj, udał się na zachód do swego sprzymierzeńca. Na efekty porozumienia Zbigniewa i Henryka...

Podobne wypracowania