Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leszek Czarny - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nie znamy dokładnej daty narodzin Leszka Czarnego. Prawdopodobnie miało to miejsce w roku 1241. Jego rodzicami byli Kazimierz Kujawski i Konstancja Wrocławska. Sytuacja księcia od najmłodszych lat nie była łatwa. Kiedy miał ok. lat szesnastu zmarła jego matka. Kazimierz ponownie wziął ślub. Jego nowa wybranka serca dokładała wszelkich starań aby ani Leszek ani Siemomysł nie objęli władzy po ojcu. 

Kiedy synowie Kazimierza byli pełnoletni zbuntowali się wobec polityki ojca i jego drugiej żony. Wsparcia udzielili im Henryk Pobożny, Bolesław Wstydliwy oraz Siemowit. W skutek owych działań, Leszek Czarny, w roku 1261 został księciem sieradzkim. 

Kazimierz Kujawski zmarł w roku 1267. Jego księstwo musiało zostać podzielone wśród synów, z których seniorem był Leszek Czarny. Otrzymał on księstwo łęczyckie. Kilka lat później, w roku 1273, wszedł w posiadanie ziemi inowrocławskiej. Niedługo Leszek panował w tym księstwie, bo jedynie pięć lat. Jednakże zdołał nawiązać bardzo dobre stosunki z Bolesławem Wstydliwym, który chciał aby Leszek Czarny odziedziczył jego księstwo krakowsko-sandomierskie. Książę otrzymał je w roku 1279. Rok później na ziemię sandomierską napadł Lew Daniłowicz. Być może zachęcony sukcesem, Leszek...

Podobne wypracowania