Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Książę Witold - biografia, życiorys

Dokładna data narodzin Księcia Witolda nie jest znana. Wiadomo jedynie, iż miało to miejsce ok. roku 1350. Syn Kiejstuta i Biruty został Wielkim Księciem Litewskim w roku 1401. 

Początkowo Witold walczył o objęcie władzy na Litwie. Jego przeciwnikiem był Władysław Jagiełło. Nie zdołał on jednak pokonać swego krewnego i wraz z ojcem zostali uwięzieni. Niewolę udało mu się opuścić w roku 1382. Po ucieczce z Krewa przybył na ziemie polskie, gdzie rok później przyjął chrzest. Krzyżacy, którzy udzielili sakramentu księciu zobowiązali się pomóc w wyprawie na Litwę. W zamian za to, po bezpotomnej śmierci Witolda, mieli odziedziczyć jego królestwo. Jednakże już dwa lata później, książę litewski porozumiał się z Jagiełłą i ponownie został ochrzczony. Tym razem przyjął sakrament w obrządku prawosławnym. 

Chociaż Witold otrzymał znaczną część ziem litewskich, pragnął on powiększać swoje królestwo. W roku 1389 zaatakował księcia wileńskiego. Z pomocą zakonu krzyżackiego udało mu się osiągnąć cel. Jednakże wydawało się, jak gdyby książę Witold nie zdawał sobie sprawy z tego, kogo prosi o pomoc. Krzyżacy już niejednokrotnie okazywali się podstępni i rządni władzy. Być może Jagiełło wpłynął na sposób postrzegania zakonu przez Witolda, gdyż udało mu się wyegzekwować zerwanie z nim kontaktów. Dwa lata później otrzymał tytuł litewskiego namiestnika Władysława. Można powiedzieć, że współpraca między Witoldem a Jagiełłą układała się pomyślnie. Niestety chęć szerzenia wpływów i dzierżenia władzy u Witolda była bardzo silna. W roku 1399 na Litwę uderzyli Tatarzy. Książę nie był w stanie odeprzeć ich ataku i poniósł duże straty. 

Witold wiedział, że musi znaleźć sojusznika, który wesprze nie tylko jego działania, ale także pomoże Litwie. Wybór padł na Polskę, która zgodziła się udzielić sąsiadom pomocy, jednakże chciała również kontrolować sytuację. Witold i Jagiełło przystali na te warunki podpisując unię wileńsko-radomską. Od tego momentu Witold tytułował się Wielkim Księciem Litewskim. Wydarzenia te miały miejsce w roku 1401.

Książę Litewski powiększał potęgę swego państwa. Pamiętał również o unii, jaką związany był z Polską. Zarówno on, jaki Jagiełło mogli dowieść swej lojalności i zrobili to w roku 1410, podczas walki z zakonem krzyżackim. 

W następnych latach książę Witold pozyskał jeszcze ziemię żmudzką, a także utworzył odrębne państwo na Litwie.

Jeśli zaś chodzi o życie prywatne Witolda, był on dwukrotnie żonaty. Pierwszy raz w związek małżeński wstąpił z Anną, smoleńską księżniczką, która zmarła w roku 1418. Kolejną żoną księcia była Julianna, księżniczka holsztyńska.

Książę Witold zmarł dnia 27 października 1430 roku, w miejscowości Troki.

Podobne wypracowania do Książę Witold - biografia, życiorys