Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Książę Witold - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dokładna data narodzin Księcia Witolda nie jest znana. Wiadomo jedynie, iż miało to miejsce ok. roku 1350. Syn Kiejstuta i Biruty został Wielkim Księciem Litewskim w roku 1401. 

Początkowo Witold walczył o objęcie władzy na Litwie. Jego przeciwnikiem był Władysław Jagiełło. Nie zdołał on jednak pokonać swego krewnego i wraz z ojcem zostali uwięzieni. Niewolę udało mu się opuścić w roku 1382. Po ucieczce z Krewa przybył na ziemie polskie, gdzie rok później przyjął chrzest. Krzyżacy, którzy udzielili sakramentu księciu zobowiązali się pomóc w wyprawie na Litwę. W zamian za to, po bezpotomnej śmierci Witolda, mieli odziedziczyć jego królestwo. Jednakże już dwa lata później, książę litewski porozumiał się z Jagiełłą i ponownie został ochrzczony. Tym razem przyjął sakrament w obrządku prawosławnym. 

Chociaż Witold otrzymał znaczną część ziem litewskich, pragnął on powiększać swoje królestwo. W roku 1389 zaatakował księcia wileńskiego. Z pomocą zakonu krzyżackiego udało mu się osiągnąć cel. Jednakże wydawało się, jak gdyby książę Witold nie zdawał sobie sprawy z tego, kogo prosi o pomoc. Krzyżacy już niejednokrotnie okazywali się podstępni i rządni władzy. Być może Jagiełło wpłynął na sposób postrzegania...

Podobne wypracowania