Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przemysł II - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przemysł II urodził się dnia 14 października 1257 roku, jako syn Przemysła I i Elżbiety Śląskiej. Od najmłodszych lat życie nie oszczędzało księcia. Jeszcze przed narodzinami zmarł jego ojciec. Matka odeszła, kiedy chłopiec miał zaledwie lat osiem, pozostawiając go sierotą. Opiekę nad nim sprawował Bolesław Pobożny. 

W roku 1273 Przemysł wstąpił w związek małżeński z Ludgardą, księżniczką meklemburską. Małżeństwo trwało do roku 1283, kiedy to ów Ludgarda zmarła. Po jej śmierci, Przemysł kolejny  raz ożenił się ( w roku 1285). Tym razem wybór padł na Ryksę, córkę byłego króla szwedzkiego.

Od roku 1273 książę uniezależnił się od Henryka. Nie znaczyło to, że rozpocznie  samodzielne rządy. Wstąpił on bowiem w porozumienie z Henrykiem Probusem. Już w roku 1277 Przemysł mógł się wykazać lojalnością wobec nowego sprzymierzeńca, który popadł z konflikt z Bolesławem Rogatką i został przez niego pojmany, a następnie więziony. Niestety ani Henryk Głogowski, który również brał udział w tej wyprawie, ani Przemysł nie byli w stanie odbić Probusa z rąk nieprzyjaciela. Nowy sojusz, który książę zawarł, nie trwał długo. O niestałości przekonań jego sprzymierzeńca miał się Przemysł przekonać już w...

Podobne wypracowania