Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przemysł II - biografia, życiorys

Przemysł II urodził się dnia 14 października 1257 roku, jako syn Przemysła I i Elżbiety Śląskiej. Od najmłodszych lat życie nie oszczędzało księcia. Jeszcze przed narodzinami zmarł jego ojciec. Matka odeszła, kiedy chłopiec miał zaledwie lat osiem, pozostawiając go sierotą. Opiekę nad nim sprawował Bolesław Pobożny. 

W roku 1273 Przemysł wstąpił w związek małżeński z Ludgardą, księżniczką meklemburską. Małżeństwo trwało do roku 1283, kiedy to ów Ludgarda zmarła. Po jej śmierci, Przemysł kolejny  raz ożenił się ( w roku 1285). Tym razem wybór padł na Ryksę, córkę byłego króla szwedzkiego.

Od roku 1273 książę uniezależnił się od Henryka. Nie znaczyło to, że rozpocznie  samodzielne rządy. Wstąpił on bowiem w porozumienie z Henrykiem Probusem. Już w roku 1277 Przemysł mógł się wykazać lojalnością wobec nowego sprzymierzeńca, który popadł z konflikt z Bolesławem Rogatką i został przez niego pojmany, a następnie więziony. Niestety ani Henryk Głogowski, który również brał udział w tej wyprawie, ani Przemysł nie byli w stanie odbić Probusa z rąk nieprzyjaciela. Nowy sojusz, który książę zawarł, nie trwał długo. O niestałości przekonań jego sprzymierzeńca miał się Przemysł przekonać już w roku 1281, kiedy to Henryk Probus wziął go do niewoli podczas odbywającego się w owym czasie zjeździe w miejscowości Sądowle. 

Jak widać początek panowania Przemysła II nie przebiegał zbyt pomyślnie. Choć, niejako, zdradził swego stryja Henryka Brodatego, ten nie zapomniał o swym krewniaku i pozostawił mu w spadku Wielkopolskę, którą książę otrzymał po jego śmierci, w roku 1279. 

Przemysł II posiadał w swym majątku kasztelanię rudzką. Była to ziemia, o którą książę musiał ustawicznie walczyć. Po raz pierwszy utracił ów terytorium będąc w niewoli u Probusa. Około roku 1283 (lub 1284) kasztelania wróciła do swego prawowitego właściciela. O dziwo, jego niedawny oprawca postanowił pozostawić Przemysłowi ziemię małopolską, w której posiadanie  wszedł po śmierci Henryka Probusa, w roku 1290. Od tego momentu Przemysł sukcesywnie powiększał swoje terytorium. W roku 1294 objął on bowiem panowanie nad Pomorzem.

Przemysł II zmarł w roku 1296 w tragicznych okolicznościach.  Grupa margrabiów, która nieudolnie próbowała porwać księcia widząc, iż jest on mocno ranny, odebrała mu życie.  

Podobne wypracowania do Przemysł II - biografia, życiorys