Władysław Łokietek - biografia
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Władysław Łokietek urodził się ok. roku 1260. Jego rodzicami byli Kazimierz kujawski i Eufrozyna. Jego żoną została córka Bolesława Pobożnego – Jadwiga.
Od roku 1267 Łokietek był księciem łęczyckim, a także kujawskim. Panował również nad ziemiami: sieradzką, sandomierską, krakowską, wielkopolską, kujawską oraz pomorską. Rządy te sprawował w różnych okresach swego życia. Od dnia 20 października 1320 roku był królem Polski. Nim jednak tak się stało, książę musiał walczyć o wpływy. Nie było to jednak łatwe. Dwoma największymi rywalami do korony królewskiej byli Henryk Głogowski oraz Wacław II, z czego to właśnie on w roku 1300 objął tron polski. W zaistniałej sytuacji, jakakolwiek walka nie miałaby większego sensu. Łokietek wiedział, że może walczyć o koronę jedynie mając silnych sojuszników. Udało mu się zjednać Węgrów. Mając wsparcie Władysław mógł powrócić do kraju, zwłaszcza, że sytuacja polityczna była sprzyjająca, gdyż rosło niezadowolenia z rządów Wacława. W roku 1305 Łokietek stanął na czele powstania przeciwko ówczesnemu władcy. Od tej pory zajął się odbudową swej pozycji i królestwa odzyskując powoli utracone niegdyś ziemie. Jak już wcześniej wspomniano, w roku 1320, Władysław Łokietek, za zgodą papiestwa, został koronowany. Dobiegł kres rozbicia dzielnicowego.
Pierwszą, znaczącą strata, jaką poniósł Władysław było Pomoże Gdańskie. Tereny nadmorskie były bardzo atrakcyjne. Nic więc dziwnego, że stały się celem ataku. Choć wielu władców chciało wejść w posiadanie Pomorza, prawdziwie duże szanse mieli Brandenburczycy. Nie oni jednak zagarnęli owe ziemie. Wojska Łokietka, broniące Pomorza, nie były w stanie dłużej odpierać ataków, dlatego też z pomocą przyszli im Krzyżacy. Co prawda pokonali Brandenburczyków, ale zagarnęli ziemie dla siebie, uznając, iż za pomoc, której udzielili władcy polskiemu, właśnie im się ona należy. Wydarzenie to miało miejsce w roku 1308. Łokietek rozumiał, jaką stratę poniosła Polska. Zwrócił się o wstawiennictwo do duchowieństwa. Pomimo tego, iż w roku 1320, odbył się w Inowrocławiu sąd, wyrokiem którego ziemie miały zostać Polsce przez zakon krzyżacki zwrócone, tak się nie stało. Odmówili oni zwrotu Pomorza Gdańskiego. Skoro na drodze pokojowej nie udało się Łokietkowi niczego wskórać, musiał on użyć innych argumentów. Jak to zazwyczaj bywało, władca musiał interweniować zbrojnie. Walki z zakonem trwały od roku 1327 do 1332. Niestety Władysław nie osiągnął celu, mało tego, nie zdołał obronić przed wrogiem Wielkopolski, która została złupiona.
Władysław Łokietek zmarł dnia 2 marca 1333 oku. Jego następcą został Kazimierz Wielki.
Podobne wypracowania do Władysław Łokietek - biografia
- Ludwik XV - biografia, życiorys
- Francois Mitterrand - biografia, życiorys
- Mieszko II - biografia, życiorys
- Mikołaj II - biografia, życiorys
- Napoleon III - biografia, życiorys
- Georges Pompidou - biografia, życiorys
- Przemysł II - biografia, życiorys
- Stanisław August Poniatowski - biografia, życiorys
- Wacław II - biografia, życiorys
- Władysław Herman - biografia, życiorys
- Władysław Wygnaniec - biografia, życiorys
- Zygmunt III Waza - biografia, życiorys
- José Manuel Barosso - biografia, życiorys
- Tony Blair - biografia, życiorys
- George H. W. Bush - biografia, życiorys
- Jerzy Buzek - biografia, życiorys
- Carlos Castaneda - biografia, życiorys
- Demokryt z Abdery – poglądy
- Daniel Gabriel Fahrenheit – biografia, życiorys
- Liu Xiaobo - biografia, życiorys