Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Łokietek - biografia

Władysław Łokietek urodził się ok. roku 1260. Jego rodzicami byli Kazimierz kujawski i Eufrozyna. Jego żoną została córka Bolesława Pobożnego – Jadwiga. 

Od roku 1267 Łokietek był księciem łęczyckim, a także kujawskim. Panował również nad ziemiami: sieradzką, sandomierską, krakowską, wielkopolską, kujawską oraz pomorską. Rządy te sprawował w różnych okresach swego życia. Od dnia 20 października 1320 roku był królem Polski. Nim jednak tak się stało, książę musiał walczyć o wpływy. Nie było to jednak łatwe. Dwoma największymi rywalami do korony królewskiej byli Henryk Głogowski oraz Wacław II, z czego to właśnie on w roku 1300 objął tron polski. W zaistniałej sytuacji, jakakolwiek walka nie miałaby większego sensu. Łokietek wiedział, że może walczyć o koronę jedynie mając silnych sojuszników. Udało mu się zjednać Węgrów. Mając wsparcie Władysław mógł powrócić do kraju, zwłaszcza, że sytuacja polityczna była sprzyjająca, gdyż rosło niezadowolenia z rządów Wacława. W roku 1305 Łokietek stanął na czele powstania przeciwko ówczesnemu władcy. Od tej pory zajął się odbudową swej pozycji i królestwa odzyskując powoli utracone niegdyś ziemie. Jak już wcześniej wspomniano, w roku 1320,...

Podobne wypracowania