Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Napoleon III - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Napoleon III do historii przeszedł jako prezydent Francji (1848-1852), a następnie cesarz francuski (1852-1870). 

Bonaparte pragnął przejąć władzę we Francji. Próbował zatem osiągnąć swój cel organizując zamachy stanu, z czego pierwszy odbył się w roku 1836, a kolejny cztery lata później. Działania nie przyniosły zamierzonego efektu, jednakże w roku 1848 wybuchła we Francji rewolucja lutowa. Po jej zakończeniu Bonaparte wszedł w skład Zgromadzenia Prawodawczego. Jeszcze w tym samym roku objął urząd prezydenta II Republiki Francuskiej. Trzy lata później zniósł konstytucję, która została wtedy przyjęta. Nowa konstytucja, którą zatwierdził Ludwik Bonaparte, dawała mu niemal nieograniczoną władzę. Co prawda stanowiła również o powołaniu parlamentu składającego się z Senatu, Rady Państwa oraz Ciała Ustawodawczego. ale nie przeszkodziło to prezydentowi, aby rok później ogłosić się Cesarzem Francji. Proklamacja odbyła się dnia 2 grudnia. 

Napoleon III rządził w kraju twardą ręką. Wspomnieć wystarczy, że wprowadzono w tym czasie cenzurę, zakazano organizowania zgromadzeń i wieców. Słowem swobody obywatelskie zostały znacznie ograniczone, a parlament nie mógł nic na to poradzić. Polityka...

Podobne wypracowania