Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konrad Mazowiecki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konrad Mazowiecki urodził się w roku 1187 (dopuszczalna jest również data 1188 rok). Jego ojcem był Kazimierz Sprawiedliwy, matką zaś - Helena Znojemska. Kiedy zmarł książę Kazimierz, Konrad i jego brat Leszek byli niepełnoletni i nie mogli samodzielnie sprawować władzy. Jak w takich sytuacjach bywało, nad królestwem sprawowała pieczę matka książąt, pełniąc rolę regentki. W pełnieniu tej funkcji pomagali jej biskup krakowski Gedka oraz wojewoda Mikołaj. W tym czasie do majątku należały księstwa krakowskie, mazowieckie oraz sandomierskie. Jeśli idzie o to pierwsze, to przejął je Mieszko Stary, dokonując zamiany za Kujawy.

Kiedy nadszedł czas, w którym książęta mogli samodzielnie sprawować władzę, ojcowizna została podzielona na dwie części. Konrad otrzymał Mazowsze oraz Kujawy. Kiedy potomek Kazimierza Sprawiedliwego zaczął sprawować rządy w swym księstwie, jedną z pierwszych decyzji, jaką podjął, było wsparcie Leszka Białego w walce. Pierwszy raz udzielił księciu pomocy w roku 1205, oraz trzy lata później w czasie walk prowadzonych na Wołyniu. 

Kolejnym przedsięwzięciem Konrada Mazowieckiego była misja chrystianizacji Prusów oraz Jaćwingów, którą rozpoczął w roku 1206. Wziął nawet udział w synodzie, który...

Podobne wypracowania