Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Abraham Maslow - biografia, życiorys

Abraham Maslow urodził się 1 kwietnia 1908 roku w Nowym Jorku. Jest jednym z najwybitniejszych psychologów. Jednakże jego kariera zawodowa mogła potoczyć się zupełnie inaczej.

Maslow pochodził z wielodzietnej żydowskiej rodziny. Rodzice pragnęli, aby zdobył wykształcenie i rozpoczął pracę w szanowanym zawodzie. Namawiali więc Abrahama, aby został prawnikiem. Uległ prośbom rodziców i rozpoczął studia w City College w Nowym Jorku. Szybko okazało się, że prawo nie jest prawdziwym powołaniem Maslowa. Postanowił sprzeciwić się woli bliskich i rozpoczął naukę na uniwersytecie w Wisconsin. Studia te skończył z dyplomem licencjata. Rok później (1931) ukończył studia z tytułem magistra. Pragnął dalej pogłębiać i rozwijać swoją wiedzę, dlatego też prowadził badania, które rozpoczął podczas studiów doktoranckich.

Życie pokazało, że obrał słuszną drogę. Był szanowanym naukowcem. Wykładał m.in. w Brooklyn College (od roku 1937 do 1951), Brandeis University w Waltham.

Psycholog jest twórcą tzw. hierarchii potrzeb. W formie piramidy, Maslow przedstawił potrzeby ludzkie. U podstawy znajdowały się te najbardziej pierwotne, związane z ludzką fizjologią. Kolejną była potrzeba bezpieczeństwa, a następnie – przynależności oraz szacunku. Na szczycie piramidy Maslowa znajdowała  się potrzeba jednostki do samorealizacji.

Uczony był również autorem takich pozycji jak np. „Motivation and Personality” („Motywacja i osobowość”). To właśnie w tym dziele opisał ową „piramidę”, o której mowa była wcześniej. Maslow działał także na rynku czasopiśmienniczym. Założył dwa tytuły naukowe: „Journal of Humanistic Psychology” oraz „Journal of Transpersonal Personality”.

Abraham Maslow zmarł dnia 8 czerwca 1970 roku.

Podobne wypracowania do Abraham Maslow - biografia, życiorys