Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Giacomo Puccini - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Giacomo Antonio Puccini jest włoskim kompozytorem muzyki operowej żyjącym w XIX i XX wieku. Urodził się w 1858 roku w rodzinie umuzykalnionej – jego ojciec był organistą, a dziadek – kompozytorem. W związku z tym Giacomo Puccini od najmłodszych lat pobierał nauki związane z komponowaniem muzyki, mimo że nie był zbyt zdolnym uczniem.

Pierwsze utwory Pucciniego to preludium z 1876 roku oraz kantata i monet z 1877. Studia muzyczne kompozytor odbył w Mediolanie, gdzie w latach 1880–1883 był w konserwatorium uczniem Amilcare Ponchiellego. W roku ukończenia studiów kompozytor bierze udział w konkursie na operę jednoaktową. Zachęcony sukcesem i popularnością opery „Rusałki” pisze kolejną, zatytułowaną „Edgar” (1889), która nie zdobyła uznania publiczności. Kolejne opery: „Manon Lescaut” – trzecie dzieło Giacomo Pucciniego – odniosło wielki sukces, a utwór „Cyganeria” z 1896 roku sprawił, że nazwisko kompozytora stało się rozpoznawalne na świecie.

W późniejszych latach Puccini skomponował następujące opery: „Tosca” (1900), „Madame Butterfly” (1904), „Dziewczyna ze Złotego Zachodu” (1910),  „Jaskółka” (1917)....

Podobne wypracowania