Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Życie gospodarcze starożytnej Grecji

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Impulsem stymulującym rozwój gospodarczy Grecji było rozprzestrzenienie się ludności tego kraju po obszarach wokół Morza Śródziemnego. Koloniści decydowali się na zmianę miejsca zamieszkania, wiedząc, że na nowych terenach łatwiej będzie o surowce, których w Grecji brakowało (zboże, ryby, rudy metali itd.). W efekcie akcji kolonizacyjnej i postępującej specjalizacji nastąpił również niezwykle szybki rozkwit wymiany handlowej – szczególnie w wersji morskiej. Ażeby zaspokoić rosnące potrzeby transportowe, dbano przed wszystkim o udoskonalanie floty.

W owym czasie dokonywały się również zmiany w samych Atenach. Po początkowej dominacji możnych rodów, które skupiały w swych rękach wielkie majątki ziemskie, do głosu doszli arystokraci. Po otwarciu nowych rynków zbytu szybko zorientowano się, że wielkie zyski czerpać można z uprawy winnej latorośli i produkcji wina. By działalność taka się opłacała należało ją prowadzić na większą skalę, a to wykluczało drobnych posiadaczy. Ponieważ zaś niewolnictwo nie było jeszcze w tym czasie rozwinięte, a uprawa wymagała znacznej siły roboczej, ateńska arystokracja wywierała nacisk na chłopów w celu uzależnienia ich od siebie. W ten sposób w Atenach...

Podobne wypracowania