Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Oriana Fallaci - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urodzona 29 czerwca 1929 we Florencji, włoska dziennikarka, pisarka, znana głównie z bardzo poczytnych wywiadów, pod koniec swego życia wypowiadała się bardzo krytycznie na temat islamu, co spowodowało powszechny wzrost zainteresowania jej osobą.

Jako bardzo młoda dziewczyna, podczas II wojny światowej była działaczką antyfaszystowskiego ruchu oporu, posługiwała się pseudonimem Emilia.

Po II wojnie światowej poświęcała swój czas na czytanie książek, wielki wpływ na jej rozwój jako przyszłej dziennikarki miał Jack London i Ernest Hemingway. Bardzo szybko zaczęła pracować dla prasy, dzięki stryjowi, Bruno Fallaci, który był dziennikarzem w lokalnej gazecie. W 1950 r. Oriana została korespondentką prestiżowego mediolańskiego tygodnika „L’Europeo”, dla którego porzuciła studia medyczne. Później pracowała m.in. jako korespondent wojenny w Wietnamie, a także na Bliskim wschodzie i w Południowej Afryce.

Przeprowadziła setki wywiadów ze sławami XX wieku, m.in. z ludźmi biznesu i polityki (jak Lech Wałęsa, Jaser Arafat, Indira Gandhi, Sean Connery). Jako jedna z pierwszych dziennikarek używała magnetofonu dla nagrywania swoich rozmów. Wywiady przeplatała Fallaci własnymi impresjami,...

Podobne wypracowania