Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józefinizm w Austrii. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pojęcie józefinizmu ma swój początek z w latach panowania Marii Teresy (1740-1780). Ona była sprawczynią jego narodzin, a kontynuowany był podczas rządów jej syna i następcy - Józefa II (1765-1790, od 1765 roku trwał okres współrządów syna i matki). Józefinizm oznacza politykę kościelną państwa. W roku 1768 cesarzowa postanowiła włączyć kwestie duchowne pod kwestie państowe, co zostało potwierdzone dekretem z roku 1769 i uzasadnione odwołaniem się do lat sporów teologicznych i wypracowanych układów - ustalono, że te sprawy pozostają wyłącznie w rękach duchownych, a państwo się w nie nie miesza. Już od rok 1768 zaczęto opodatkowywać duchownych.

Kasacji uległo wiele zakonów, a ich majątek przekazywany był ubogim. Po zlikwidowaniu Zakonu Jezuitów (1773 rok), na bazie ich majatku utworzono Fundusz Edukacyjny. Szkolnictwo oddano w ręce nowo utworzonej Nadwornej Komisji Edukacyjnej.  Zreformowano szkolnictwo wyższe oraz szkoły ludowe, które oparły się na na nowo opracowanych podręcznikach.

Geneza tak przyjętej polityki leżała w roku 1765, kiedy to w Mediolanie rząd przejął zwierzchnictwo nad kwestiami kościelnymi. Decyzja była odpowiedzią na odrzucenie przez Klemensa XIII prośby dotyczącej...

Podobne wypracowania