JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
Religia
-
„Błogosławieni ci, którzy nie widzieli, a uwierzyli” - interpretacja, znaczenie
Słowa tego błogosławieństwa wypowiedzianego przez Jezusa poświadcza Ewangelia wg św. Jana (20, 24-29). Jan – ukochany Apostoł Chrystusa – jako pierwszy uwierzył w cud Zmartwychwstania. Jan i Piotr pospieszyli do grobu Pańskiego, od razu gdy dowiedzieli się od niewiast, że jest on pusty. Jan widząc pusty grób i leżące tam pł... »
-
„Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje” - co znaczą te słowa Jana Pawła II? Rozprawka
Bogactwo to słowo, które ludziom najczęściej kojarzy się z dobrobytem, z posiadaniem wielu dóbr materialnym, a także – wachlarzem możliwości, które ono daje. Wydaje się jednak, że użycie określenia „bogaty” przez błogosławionego Jana Pawła II niesie inne znaczenie; o wiele głębsze i bogatsze w treści od teg... »
-
„Być” czy „mieć”? - rozprawka. Co jest ważniejsze dla mnie? Co to znaczy bardziej „być” niż „mieć”?
Pytanie o to, czy ważniejszym jest być czy mieć, jest aktualne, ale niestety coraz rzadziej zadawane sobie przez ludzi. Obecnie społeczeństwo określa się mianem konsumpcyjnego, wydaje się więc, że „mieć” zaczęło warunkować „być”. Człowiek dąży do posiadania, nabywania nowych rzeczy, dóbr licząc, że to właśnie one p... »
-
„Chrystus - tak, Kościół - nie” - ustosunkuj się do tej idei. Czy możliwe byłoby poznanie Chrystusa bez udziału Kościoła?
Idea „Chrystus – tak, Kościół – nie” nigdy nie mogłaby mieć racji bytu. Kościół na ziemi, czyli zgromadzenie wszystkich wiernych jest namiastką Królestwa Bożego, które zostało zebrane przez Chrystusa jako posłańca w wypełnianiu Bożego zamysłu. Kościół i Chrystus to jedność, dlatego że... »
-
„Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie na wieki” (J 11, 25-26) - jak rozumiesz te słowa? Interpretacja. Śmierć dla chrześcijan
Słowa te wypowiedział Jezus podczas spotkania w Betanii z Martą, siostrą zmarłego Łazarza. W ten sposób pragnął napełnić serce kobiety otuchą i nadzieją, przekonując, żepoprzez wiarę w Niego jego dusza stanie się nieśmiertelna, choć ciało umrze na zawsze. Jezus siebie samego nazwał życiem i zmartwychwstaniem, ponieważ to dzięki jego of... »
-
„Jestem, pamiętam, czuwam” - zinterpretuj, wyjaśnij, co oznaczają słowa Jana Pawła II i rozwiń temat
Słowa „Jestem, pamiętam, czuwam” wypowiedział Jan Paweł II podczas Jasnogórskiego Apelu, 5 czerwca 1979 roku. Są to słowa skierowane do Maryi, Matki Jezusa, które wówczas papież wypowiadał, jednocząc się ze wszystkimi uczestnikami apelu oraz dziećmi Bożymi w ogóle. Według papieża sens tego zdania wyraża ... »
-
„Mając życie do Ducha, do Ducha się też stosujmy” - List do Galatów - interpretacja
Słowa: „Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy” pochodzą z listu Świętego Pawła do Galatów. Broni on w nim swojej wiary, podkreślając wyższość praw boskich nad ziemskimi, ustanowionymi przez ludzi. Zapisane jest tam wiele ważnych zdań, które niosą ze sobą głęboką treść. Po pierwsze podkreślają one poch... »
-
„Modlitwa Pańska” - „Ojcze nasz” - interpretacja, znaczenie
„Modlitwa Pańska” („Ojcze nasz”) to jedna z podstawowych i najważniejszych modlitw w Kościele katolickim, ale również – szerzej – chrześcijańskim. Stanowi nie tylko wyznanie wiary, ale także tego, iż chrześcijanie są dziećmi Boga, przypomnienie i potwierdzenie tego faktu. Oto treść modlitwy: Ojcze nas... »
-
„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali” - co znaczą te słowa Jana Pawła II? Czy zgadzasz się z nimi? Rozprawka
„Musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali” – to słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II. Zgadzam się z nimi, uważam, że każdy człowiek powinien znać ich właściwe znaczenie i stosować się do nich w swoim życiu codziennym.„Wymagać do siebie” nie oznacza, że człowiek ma być istotą doskonałą, jest bowi... »
-
„Nie możecie służyć Bogu i mamonie” (Łk 16, 13) - zinterpretuj słowa Jezusa i rozwiń temat
Ewangelia wg św. Łukasza przybliża przypowieść, którą Jezus opowiedział Uczniom jako pouczenie. Była to historia o obrotnym rządcy, który oskarżony został przez człowieka, dla którego pracował, o trwonienie jego majątku. Rządca więc w przemyślny sposób wyszedł z niełatwego położenia. Na podstawie tej przypowi... »