JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Religia wypracowanie
-
„Błogosławieni ci, którzy nie widzieli, a uwierzyli” - interpretacja, znaczenie
Słowa tego błogosławieństwa wypowiedzianego przez Jezusa poświadcza Ewangelia wg św. Jana (20, 24-29). Jan – ukochany Apostoł Chrystusa – jako pierwszy uwierzył w cud Zmartwychwstania. Jan i Piotr pospieszyli do grobu Pańskiego, od razu gdy dowiedzieli się od niewiast, że jest on pusty. Jan widząc pusty grób i leżące tam pł... »
-
„Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje” - co znaczą te słowa Jana Pawła II? Rozprawka
Bogactwo to słowo, które ludziom najczęściej kojarzy się z dobrobytem, z posiadaniem wielu dóbr materialnym, a także – wachlarzem możliwości, które ono daje. Wydaje się jednak, że użycie określenia „bogaty” przez błogosławionego Jana Pawła II niesie inne znaczenie; o wiele głębsze i bogatsze w treści od teg... »
-
„Być” czy „mieć”? - rozprawka. Co jest ważniejsze dla mnie? Co to znaczy bardziej „być” niż „mieć”?
Pytanie o to, czy ważniejszym jest być czy mieć, jest aktualne, ale niestety coraz rzadziej zadawane sobie przez ludzi. Obecnie społeczeństwo określa się mianem konsumpcyjnego, wydaje się więc, że „mieć” zaczęło warunkować „być”. Człowiek dąży do posiadania, nabywania nowych rzeczy, dóbr licząc, że to właśnie one p... »
-
„Chrystus - tak, Kościół - nie” - ustosunkuj się do tej idei. Czy możliwe byłoby poznanie Chrystusa bez udziału Kościoła?
Idea „Chrystus – tak, Kościół – nie” nigdy nie mogłaby mieć racji bytu. Kościół na ziemi, czyli zgromadzenie wszystkich wiernych jest namiastką Królestwa Bożego, które zostało zebrane przez Chrystusa jako posłańca w wypełnianiu Bożego zamysłu. Kościół i Chrystus to jedność, dlatego że... »
-
„Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie na wieki” (J 11, 25-26) - jak rozumiesz te słowa? Interpretacja. Śmierć dla chrześcijan
Słowa te wypowiedział Jezus podczas spotkania w Betanii z Martą, siostrą zmarłego Łazarza. W ten sposób pragnął napełnić serce kobiety otuchą i nadzieją, przekonując, żepoprzez wiarę w Niego jego dusza stanie się nieśmiertelna, choć ciało umrze na zawsze. Jezus siebie samego nazwał życiem i zmartwychwstaniem, ponieważ to dzięki jego of... »
-
„Jestem, pamiętam, czuwam” - zinterpretuj, wyjaśnij, co oznaczają słowa Jana Pawła II i rozwiń temat
Słowa „Jestem, pamiętam, czuwam” wypowiedział Jan Paweł II podczas Jasnogórskiego Apelu, 5 czerwca 1979 roku. Są to słowa skierowane do Maryi, Matki Jezusa, które wówczas papież wypowiadał, jednocząc się ze wszystkimi uczestnikami apelu oraz dziećmi Bożymi w ogóle. Według papieża sens tego zdania wyraża ... »
-
„Mając życie do Ducha, do Ducha się też stosujmy” - List do Galatów - interpretacja
Słowa: „Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy” pochodzą z listu Świętego Pawła do Galatów. Broni on w nim swojej wiary, podkreślając wyższość praw boskich nad ziemskimi, ustanowionymi przez ludzi. Zapisane jest tam wiele ważnych zdań, które niosą ze sobą głęboką treść. Po pierwsze podkreślają one poch... »
-
„Modlitwa Pańska” - „Ojcze nasz” - interpretacja, znaczenie
„Modlitwa Pańska” („Ojcze nasz”) to jedna z podstawowych i najważniejszych modlitw w Kościele katolickim, ale również – szerzej – chrześcijańskim. Stanowi nie tylko wyznanie wiary, ale także tego, iż chrześcijanie są dziećmi Boga, przypomnienie i potwierdzenie tego faktu. Oto treść modlitwy: Ojcze nas... »
-
„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali” - co znaczą te słowa Jana Pawła II? Czy zgadzasz się z nimi? Rozprawka
„Musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali” – to słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II. Zgadzam się z nimi, uważam, że każdy człowiek powinien znać ich właściwe znaczenie i stosować się do nich w swoim życiu codziennym.„Wymagać do siebie” nie oznacza, że człowiek ma być istotą doskonałą, jest bowi... »
-
„Nie możecie służyć Bogu i mamonie” (Łk 16, 13) - zinterpretuj słowa Jezusa i rozwiń temat
Ewangelia wg św. Łukasza przybliża przypowieść, którą Jezus opowiedział Uczniom jako pouczenie. Była to historia o obrotnym rządcy, który oskarżony został przez człowieka, dla którego pracował, o trwonienie jego majątku. Rządca więc w przemyślny sposób wyszedł z niełatwego położenia. Na podstawie tej przypowi... »
-
„Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę” - interpretacja słów Jana Pawła II. Rozprawka
Jan Paweł II, wypowiadając słowa: „Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się – na próbę”, dotknął bardzo ważnej kwestii. Bardzo wielu ludzi bowiem żyje tak, jakby dar istnienia był dla nich jednym z wielu, jak gdyby nie dane nam było tylko jeden jedyny raz przeżycie go.Jedno życie, które jest nam dane, należy za... »
-
„Powiedz mi, jaka jest twoja miłość, a powiem ci, kim jesteś” - interpretacja słów Jana Pawła II
Błogosławiony Ojciec Święty Jan Paweł II skierował do ludzi, wiele mądrych słów, które są wskazówkami jak żyć i pomagają w ocenie dotychczasowego postępowania. Przykładem jest zdanie: „Powiedz mi, jaka jest twoja miłość, a powiem ci, kim jesteś”. Zrozumienie ich może spowodować pewne trudności, warto jest wiec ... »
-
„Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” - jak rozumiesz te słowa? Wypracowanie
Niewątpliwie każdy z nas odczuwa wielką przyjemność, gdy otrzymuje coś od drugiego człowieka. Już samo przeświadczenie o tym, że ktoś dał nam coś bezinteresownie albo świadomość faktu, iż pamiętał o nas, staje się źródłem radości.Bycie obdarowywanym naprawdę jest wspaniałe, jednakże istnieje pewne powiedzenie, które mówi, że... »
-
„Zło dobrem zwyciężaj” - napisz opowiadanie pod tym tytułem
Ten poniedziałek nie różnił się od innych październikowych dni. Był zimny, deszczowy i wpływał bardzo źle na humor Ani. Dziewczynka siedziała w ostatniej ławce, pochłonięta własnymi myślami. Analizowała wydarzenia ostatniej przerwy i nie mogła zrozumieć powodu, dla którego Karolina postąpiła w ten sposób. Rozpowiedziała o ... »
-
1 przykazanie Boże - „Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną” - interpretacja. Co to znaczy?
„Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną” – to pierwsze przykazanie ustanowione w Dekalogu (Księga Wyjścia). Interpretację nakazów Bożych można odnaleźć nie tylko w Piśmie Świętym, ale również w Katechizmie Kościoła Katolickiego.Przykazanie pierwsze dotyczy wiary w jednego Boga. Oczekuje on od ludzi, swo... »
-
10 najważniejszych wydarzeń z życia Jana Pawła II – wymień, opis i uzasadnij krótko swój wybór
Jan Paweł II to postać wybitna, której życiorys znany jest wielu osobom. Na rozwój jego duchowości oraz na kształt jego dalszego życia miało wpływ wiele wydarzeń, ja wymienię 10 moim zdaniem najważniejszych. Pierwszym z wydarzeń, które moim zdaniem wpłynęło na życie przyszłego papieża była śmierć jego matki. Zmarła ona w ... »
-
3 przykazanie Boże - „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” - interpretacja
„Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” – to trzecie przykazanie ustanowione przez Boga w Dekalogu. Dotyczy ono czczenia dni, uznanych przez Pana i Kościół za święte.W Piśmie Świętym mowa jest o dniu szabatu, który został wyznaczony przez Boga. Był to dla Żydów dzień niezwykle uroczysty, w którym wierz... »
-
4 przykazanie - „Czcij ojca swego i matkę swoją” - interpretacja
„Czcij ojca swego i matkę swoją” – to jedno z przykazań ustanowionych przez Boga w Dekalogu. Porusza ono niezwykle ważny problem, dotyczący szacunku wobec ludzi dojrzalszych i bardziej doświadczonych oraz posiadania w życiu autorytetu. W Księdze Wyjścia czytamy o tym, iż Bóg przekazał Mojżeszowi i jego ludziom Dekalog. ... »
-
5 przykazań kościelnych - wyjaśnienie, interpretacja
Przykazania kościelne zostały ustanowione przez Kościół rzymskokatolicki - jego dostojników. Celem sformowania tych reguł miało być przybliżenie ludzi do Boga i jasne określenie zasad, jakimi powinni kierować się wierzący. Przykazania kościelne w sposób bezpośredni i czytelny nazywają podstawowe obowiązki katolika. Oto list... »
-
5 warunków dobrej spowiedzi - opis, omówienie
Elementy składające się na sakrament spowiedzi, nazywane są „warunkami dobrej spowiedzi”. Jest pięć tych warunków, czy też „aktów ponitenta”. RACHUNEK SUMIENIA Dobry rachunek sumienia jest wtedy, gdy chcąc przystąpić do sakramentu spowiedzi, zdajemy sobie sprawę i ze złych uczynków, które p... »
-
6 przykazanie Boże - „Nie cudzołóż” - znaczenie, interpretacja
„Nie cudzołóż” – to jedno z przykazań ustanowionych przez Boga w Dekalogu (Księga Wyjścia). Dotyczy ono problemu życia w czystości i zachowania szacunku dla własnej osoby. W religii chrześcijańskiej seksualność może dotyczyć małżonków, czyli kobiety i mężczyzny złączonych ze sobą sakramentem małżeństwa. Bó... »
-
7 darów Ducha Świętego - Dary Ducha Świętego - opis, wyjaśnienie i ich znaczenie
Dary Ducha Świętego to swoiste łaski, które otrzymaliśmy od Trzeciej Osoby w Trójcy Świętej. Dary te pozwalają nam na zbliżenie się do Boga, bycie lepszym człowiekiem i bliźnim dla otaczających nas osób. Posiadanie tych łask jest niezwykle ważne, ponieważ łączy nas z Boga i czyni do Niego bardziej podobnymi.Katechizm Kościoł... »
-
7 grzechów głównych - opis, wyjaśnienie
Siedem grzechów głównych to upowszechniony przez Kościół katolicki spis podstawowych wad człowieka i wykroczeń przeciwko Bogu, samemu sobie i religii. W katolicyzmie były one znane już w okresie średniowiecza. Rozpowszechnili je wówczas dostojnicy Kościoła, między innymi Henryk z Ostii. Obecna forma spisu pod nazwą &b... »
-
7 sakramentów świętych - opis, wyjaśnienie, definicja
Siedem sakramentów świętych stanowi w tradycji i religii katolickiej symboliczny znak przekazania łaski bożej. Poprzez przyjmowanie czy też obcowanie z sakramentami, mamy możliwość uzyskania Bożych darów i uczestniczenia w sposób pełny w życiu duchowym. Sakramenty święte Kościół katolicki wyróżnia siedem sakr... »
-
Abraham i Sara - streszczenie, interpretacja opowieści biblijnej
Saraj była towarzyszką drogi życia Abrama do początków jego powołania, nim jeszcze Bóg zmienił jego imię na Abraham, a jej na Sara. Ich losy są pełne zawiłości. Dwukrotnie Abraham oddaje żonę innym mężczyznom jako swą siostrę, co ma na celu zapewnienie mu bezpieczeństwa i wzbogacenia się. Takie postępowanie patriarchy Izraela nie ... »
-
Adwent - co to jest adwent? Definicja, historia, znaczenie
Adwent to czas, który w kościele chrześcijańskim poprzedza święta Bożego Narodzenia. Trwa on mniej więcej cztery tygodnie, a dokładnie – od dwudziestu trzech do dwudziestu ośmiu dni, w zależności od układu niedziel, gdyż każdy adwent musi zawierać ich cztery. Kończy się zawsze 24 grudnia. Pierwsza niedziela adwentu jest bardzo ważna... »
-
Agnostycyzm - co to jest agnostycyzm? Definicja, filozofia, charakterystyka. Agnostycyzm a ateizm
Agnostycyzm to termin, który został wprowadzony przez Thomasa Henry'ego Huxley'a (angielskiego lekarza, zoologa i filozofa). Jego etymologia wywodzi się z greki i oznacza „bez wiedzy”. Wiąże się on z postrzeganiem narzędzi ludzkiego poznania jako ułomnych i ograniczonych. Rozum i doświadczenie nie wystarczają i nie umożliwiają... »
-
Alfa i Omega - co to znaczy „Alfa i Omega”? Znaczenie, symbol. Alfa i Omega w Biblii
Dzisiaj, kiedy nazywamy kogoś „Alfą i Omegą”, mamy na myśli, że człowiek taki wie wszystko, a przynajmniej bardzo dużo w jakiejś dziedzinie, stanowi swego rodzaju autorytet. Często określenie to stosuje się także w negatywnym i ironicznym sensie. „Myśli, że jest Alfą i Omegą!” – mówimy o przemądrzałym koledze... »
-
Alleluja - co znaczy „Alleluja”? Definicja, znaczenie, etymologia
„Alleluja” to częsta forma wezwania do Boga, mająca na celu Jego uwielbienie i oddanie Mu czci. Jego oryginalna forma to „hallelujah”, co w języku hebrajskim oznacza – „wychwalajcie Jahwe”. Uważny obserwator zobaczy jednak, że słowo to stanowi połączenie wyrazu „hallelu” oraz „jah&rdquo... »
-
Amisze - ogólna charakterystyka wspólnoty religijnej. Amisze w Polsce
Amisze są chrześcijańską wspólnotą religijną, która wywodzi się z konserwatywnego odłamu mennonitów. Mennonici stanowili natomiast jeden z nurtów anabaptyzmu, cechujący się bardzo restrykcyjnymi prawami obyczajowymi. Wyznawcy tej religii nie mogli m.in. nosić broni (był to XVI w.), przysięgać ani sprawować urzęd&oacut... »