Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Religia - strona 4

 • Anglikanizm - ogólna charakterystyka religii. Geneza, historia, zasady wiary anglikanizmu

  Anglikanizm to jeden z odłamów religii chrześcijańskiej. Powstał on w XVI w. na skutek komplikacji polityczno-dynastycznych. Sprawcą tego rozłamu i zarazem pierwszą głową kościoła anglikańskiego był król Anglii – Henryk VIII Tudor. W 1533 r. został on ekskomunikowany przez papieża za rozwód się z Katarzyną Aragońską ... »

 • Aniołowie - kim są? Imiona, hierarchia, funkcja. Aniołowie w Biblii

  Istnienie stworzeń duchowych, niecielesnych, które przez Pismo Święte nazywane są aniołami, jest prawdą wiary. Według św. Augustyna „»Anioł« oznacza funkcję, a nie naturę. […] Przez to, czym jest, jest duchem, a przez to, co wypełnia, jest aniołem”. W bycie swym aniołowie są sługami i wysłannikami Boga. Ko... »

 • Apokalipsa św. Jana - Opracowanie Apokalipsy św. Jana z perspektywy chrześcijańskiej. Wizja końca świata i różne jej interpretacje

  Apokalipsa św. Jana jest najbardziej tajemniczą księgą Nowego Testamentu, stanowi ogromne wyzwanie dla jej interpretatorów. Wielu biblistów oraz uczonych starało się odkryć, co tak naprawdę znaczą symbole i rozmaite, często pojedyncze, słowa Apokalipsy, jednak do dzisiaj nic nie zostało ustalone na pewno. Wiadomo, iż opisuje ona ko... »

 • Apokalipsa św. Jana - Symbolika Apokalipsy św. Jana. Opracowanie

  Apokalipsa św. Jana to księga prorocza, a więc wieszcząca, co stanie się w przyszłości. Samo słowo pochodzi z języka greckiego i oznacza „objawienie”. Apokalipsa odsłania nam bowiem wydarzenia, które mają mieć miejsce przy końcu czasów. Opisuje koniec ziemskiego świata i powstanie nowego, gdzie niepodzielną władzę będzi... »

 • Apokryfy biblijne - Apokryfy - czym są apokryfy? Definicja, historia, opis

  Dzisiaj poprzez apokryf rozumiemy tekst religijny, który Kościół uważa za nienatchniony. Co za tym idzie – księga taka nie może zostać włączona w skład Pisma Świętego, będącego przecież zbiorem dzieł napisanych pod opieką Boga. Sam termin apokryf pochodzi od greckiego „apokryfos” – ukryty. Źródłosł&o... »

 • Archanioł Gabriel - życiorys, patronat i opis

  Archanioł Gabriel jest jednym z trzech aniołów, które pojawiają się w Starym Testamencie. Jego imię znaczy „wojownik Boży” lub „mąż Boży”. W Księdze Daniela ukazuje się prorokowi i wyjaśnia mu znaczenie wizji barana i kozła (podboje militarne Grecji) oraz tłumaczy przepowiednię Jeremiasza o siedemdziesięciu ... »

 • Arka Noego - historia, znaczenie Arki Noego. Arka Noego w Biblii - opis

  Noe był postacią biblijną. Jest on przykładem człowieka, który pomimo presji otoczenia, zaufał Bogu. Wyróżniał się on praworządnością, sprawiedliwością oraz dobrocią i szlachetnością. Jego historia związana jest z budową Arki. Z hebrajskiego oznacza tyle, co „skrzynia”.  Bóg był niezadowolony z zachowania... »

 • Asceza - co to jest asceza? Definicja, historia, opis. Asceza cielesna i duchowa

  Słowo asceza pochodzi z języka greckiego („aksesis”) i oznacza „ćwiczenie”. Jest to dokładnie praktyka umartwiania się poprzez zadawanie sobie cierpienia psychicznego, a w szczególności cielesnego. Jest to jednocześnie ograniczanie doznawania przyjemności, na przykład poprzez głodówkę (wyrzekanie się dobre... »

 • Aspiracje, marzenia i lęki mojego pokolenia - wypracowanie

  Każde pokolenie ma swoje bolączki oraz cel, do którego dąży. Współczesne czasy stawiają przed nami, młodymi ludźmi, wysokie wymagania i czasami trudno jest im sprostać.Myślę, że bardzo ważne dla młodych ludzi jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia lub też zawodu. Ciągle słyszy się w mediach o rosnącym bezrobociu, zwolnieniach, o... »

 • Ateizm - co to jest ateizm? Definicja, pojęcie, przedstawiciele. Ateizm mocny i ateizm słaby

  Słowo ateizm, chociaż ostatecznie uformowało się we Francji, pochodzi od greckiego określenia „atheos” i pierwotnie oznaczało „bezbożność”. Już w V w. rozumiano je jako „zerwanie z bogami”, ale daleko było mu do dzisiejszego sposobu jego rozumienia. W kolejnych wiekach uchodziło za obelgę i nikt dobrowolnie ni... »