Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Co oznaczają następujące słowa Wyznania wiary (Skład Apostolski): „zstąpił do piekieł” oraz „świętych obcowanie”?

Słowa modlitwy Skład Apostolski są podczas mszy momentem kluczowym, ponieważ każdy chrześcijanin wówczas wyznaje fundamentalne składniki swej wiary. Wśród wypowiadanych zdań znajdują się dwie następujące frazy: „zstąpił do piekieł” oraz „świętych obcowanie”.

Zdanie pierwsze dotyczy Jezusa Chrystusa. Liczne wypowiedzi znajdujące się w Nowym Testamencie uznają, że przed zmartwychwstaniem Jezus przebywałw krainie umarłych (Hbr 13, 20). Jest to pierwsze znaczenie, jakie przepowiadanie apostolskie nadało zstąpieniu do piekieł. 

Jezus doświadczył śmierci tak jak wszyscy ludzie, a Jego dusza dołączyła do nich w krainie umarłych, ponieważ trafił tam jako Zbawiciel głoszący dobrą nowinę znajdującym się tam duchom. Ta kraina w Piśmie Świętym nazywana jest Szeolem, piekłem lub Hadesem, ponieważ ci, którzy tam trafili, pozbawieni są oglądania Boga. Ten los dzielą zarówno źli zmarli, jak i dobrzy - wszyscy oczekujący na Odkupiciela. Choć los jednych i drugich nie jest taki sam.

Jezus Chrystus po to zstąpił do piekieł po to, by wyzwolić dusze sprawiedliwych, które czekały na swego Wyzwoliciela w miejscu, które nazywane jest przez Biblię „łonem Abrahama”. Jego celem nie było wyzwolenie potępionych czy zniszczenie ich piekła, ale to by otworzyć bramy raju dla tych dobrych, którzy żyli i zmarli przed Nim.

„Obcowanie świętych” jest to komunia świętych, a komunią wszystkich świętych jest Kościół, ponieważ jest ich zgromadzeniem. Wszyscy wierzący ludzie tworzą jedno ciało, a dobro jednego jest przekazywane innym. Dlatego trzeba wierzyć, że w Kościele istnieje wspólnota dóbr. Najważniejszym zaś członkiem wspólnoty jest Jezus jako głowa Kościoła. To Duch Święty ożywia wspólnotę i nią kieruje, dlatego wszystko, co posiada Kościół, jest wspólne jego członkom. 

Tak więc pojęcie „obcowania świętych” ma dwa powiązane ze sobą znaczenia - oznacza komunię w rzeczach świętych oraz komunię między osobami świętymi. 

Podobne wypracowania do Co oznaczają następujące słowa Wyznania wiary (Skład Apostolski): „zstąpił do piekieł” oraz „świętych obcowanie”?