Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Co znaczą według Ciebie słowa ks. Jerzego Popiełuszki „Zło dobrem zwyciężaj”? Wypracowanie

Dobro i zło stanowią odwieczne przeciwieństwo, które wpisane jest w ludzkie życie. Pierwsza z tych wartości okazuje się zwykle wyborem znacznie trudniejszym, lecz pozwala włączyć w życie wiele pozytywnych wartości. Natomiast druga jest łatwiejszą drogą, ale często staje się źródłem wielu cierpień. Człowiek od zawsze walczy ze złem. Może ono przybierać różne postaci, może także być względne. Jednak pewne jest to, że pokonanie go nie jest rzeczą łatwą.

Niezwykle cenne wydają się być następujące słowa ks. Jerzego Popiełuszki: „Zło dobrem zwyciężaj”. Chociaż najskuteczniejszym sposobem na pokonanie zła wydaje się być właśnie zło, tylko że w silniejszej, zdwojonej formie, to jednak z punktu widzenia moralności chrześcijańskiej działanie takie jest zgubne dla człowieka. Co prawda, może on osiągnąć zamierzony efekt, jednak nawet nie zorientuje się, kiedy sam stanie się częścią tego, co tak zaciekle zwalczał. Zło nie jest chwilowym działaniem, ale permanentnym stanem, który przejawia się w określonych procesach lub aktach. Tak jak ognia nie da się pokonać ogniem, tak zła nie można wyeliminować poprzez stosowanie metod na nim bazujących.

Słowa księdza Popiełuszki stanowią otwarte wezwanie do czynienia dobra. Tylko dzięki temu można wyplenić ze świata całe zło. Może nie da się w ten sposób wygrać każdej bitwy, ale sukces w wojnie jest niemal murowany. Kiedy za negatywne zachowanie odpłacimy komuś tym samym, to tylko napędzamy odwieczną machinę. Natomiast dając mu w zamian dobro, możemy spowodować zmianę jego postępowania. Warto także dodać, iż sami nie staniemy się narzędziem w ręku zła i nie będziemy podsycać ognia, którym ono płonie. Wodą i jedynym lekarstwem nań wydaje się właśnie dobro. Wszak to właśnie ono pozwala na zachowanie czystego i spokojnego sumienia.

Dobro niewątpliwie jest wielką, ale także niezwykle niedocenianą siłą. Być może rzeczywiście nie przynosi ono natychmiastowych sukcesów, jednak na dłuższa metę wydaje się środkiem niezastąpionym i niezwykle skutecznym. Temu przekonaniu swe życie podporządkował ks. Jerzy Popiełuszko. To w obronie dobra poniósł on śmierć – dzisiaj widzimy, że świadectwo, które dał ludziom, przetrwało złe czasy i stało się inspiracją dla wielu następców księdza Popiełuszki. Natomiast on, chociaż stracił swe doczesne życie, wygrał życie wieczne.

Podobne wypracowania do Co znaczą według Ciebie słowa ks. Jerzego Popiełuszki „Zło dobrem zwyciężaj”? Wypracowanie