Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Co pomaga nam zachować treści zawarte w VIII Przykazaniu Bożym? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ósme przykazanie, które zesłane zostało człowiekowi wśród dziesięciu, brzmi: „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”. Bóg oczekuje więc, by ludzie nie kalali swych ust kłamstwem, które jest często tą łatwiejszą drogą wyboru.

Kłamstwo jest bardzo często popełnianym grzechem, ponieważ ludzie z kilku powodów nie wyjawiają prawdy. Może to być strach, lenistwo, chęć uzyskania jakiejś korzyści lub wprowadzenia kogoś w błąd, zawiść itd. Jaki powód by to nie był, w większości przypadków intencje kłamiącego są złe. Wyjątkiem są tzw. kłamstwa białe, czyli mówione w dobrej wierze, ale tu niekiedy granica tych intencji jest bardzo niewyraźna.

Jeśli więc kłamstwo wynika z negatywnych intencji, to przeciwdziałaniem kłamstwu czy też zapobieganiem mu jest 7 Darów Ducha Świętego: mądrość, rozum, rada, męstwo, umiejętność, pobożność, bojaźń Boża. Każdy z tych darów, jeśli zostanie przez człowieka odpowiednio przyswojony, powodował będzie niechęć do używania kłamstwa, ponieważ wszystkie one razem tworzą cechy mądrości życiowej, która pozwala widzieć wyraźnie to, co jest ważniejsze - własna wygoda czy branie odpowiedzialności za własne czyny.

Mądrość w...

Podobne wypracowania