Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Matka Boska z Gwadelupy - obraz, kult, historia. Obraz Matki Boskiej z Gwadelupy

Kult Matki Boskiej z Gwadelupy istnieje w Meksyku od momentu, gdy ukazała się ona Indianinowi z azteckiego plemienia – Juanowi Diego – który był robotnikiem wyrabiającym maty. Diego dopiero w wieku 50 lat przyjął chrześcijaństwo. Jan Paweł II beatyfikował go w 1990 roku, a kanonizował w 2002.

Tradycja głosi, że 9 grudnia 1531 roku niedawno ochrzczony Juan szedł na mszę, gdy ujrzał piękną postać kobiety, która odezwała się do niego w języku Azteków. Matka Boska poprosiła, aby zbudowana została w tym miejscu świątynia, skąd będzie ona okazywać mieszkańcom kraju miłość, pomoc, współczucie, obronę oraz słuchać ich żalów, leczyć nędzę, ból, cierpienia. 

Ludność najpierw zbudowała kaplicę. Ponieważ do Gwadelupy zaczęły przybywać tysiące pielgrzymów – Hiszpanów i Indian – w 1709 roku wzniesiono wielki kościół barokowy. Wkrótce okazało się, że i ten budynek jest niewystarczający, ponieważ  rocznie Matkę Boską odwiedza tam blisko 12 mln pielgrzymów. 

Postawiono więc bazylikę ze szkła i betonu, która miała kształt zbliżony do sombrero. Powstała głównie ze składek ubogich ludzi. W tym miejscu Jan Paweł II dokonał otwarcia 3. Konfederacji Generalnej Biskupów Ameryki Łacińskiej. Bazylikę konsekrowano 10 października 1976 roku, czego dokonał legat papieski, czytając w czasie ceremonii list papieża Pawła VI, który pisał m.in.: „Dopóki będzie istniała niesprawiedliwość na tym kontynencie, świątynia dziś konsekrowana nie będzie ukończona”.

Matka Boska z Gwadelupy albo nazywana pieszczotliwie przez Meksykanów – Morenita (Czarnulka) – to patronka głównie cierpiących i uciśnionych synów latynoskich. Za taką ją uważa lud Meksyku, mimo że jej cześć przekracza granice kontynentu. Obraz najświętszej Panny z Gwadelupy został uroczyście ukoronowany na polecenie papieża Leona XIII 12 października 1895, a papież Pius XII ogłosił ją królową Ameryki.

Podobne wypracowania do Matka Boska z Gwadelupy - obraz, kult, historia. Obraz Matki Boskiej z Gwadelupy