Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Matka Boska z Gwadelupy - obraz, kult, historia. Obraz Matki Boskiej z Gwadelupy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kult Matki Boskiej z Gwadelupy istnieje w Meksyku od momentu, gdy ukazała się ona Indianinowi z azteckiego plemienia – Juanowi Diego – który był robotnikiem wyrabiającym maty. Diego dopiero w wieku 50 lat przyjął chrześcijaństwo. Jan Paweł II beatyfikował go w 1990 roku, a kanonizował w 2002.

Tradycja głosi, że 9 grudnia 1531 roku niedawno ochrzczony Juan szedł na mszę, gdy ujrzał piękną postać kobiety, która odezwała się do niego w języku Azteków. Matka Boska poprosiła, aby zbudowana została w tym miejscu świątynia, skąd będzie ona okazywać mieszkańcom kraju miłość, pomoc, współczucie, obronę oraz słuchać ich żalów, leczyć nędzę, ból, cierpienia. 

Ludność najpierw zbudowała kaplicę. Ponieważ do Gwadelupy zaczęły przybywać tysiące pielgrzymów – Hiszpanów i Indian – w 1709 roku wzniesiono wielki kościół barokowy. Wkrótce okazało się, że i ten budynek jest niewystarczający, ponieważ  rocznie Matkę Boską odwiedza tam blisko 12 mln pielgrzymów. 

Postawiono więc bazylikę ze szkła i betonu, która miała kształt zbliżony do sombrero. Powstała głównie ze składek ubogich ludzi. W tym miejscu Jan Paweł II dokonał otwarcia 3. Konfederacji...

Podobne wypracowania