Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Święte krowy w Indiach - kult świętych krów. Opracowanie, geneza, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hinduizm to obok dżinizmu i buddyzmu jedna z dominujących religii Indii. Nie jest to wyznanie jednolite, ale składające się z różnych ugrupowań. Podstawowymi założeniami hinduizmu są: wiara w boga o wielu wcieleniach oraz energii żeńskiej; uznanie autorytetu Wed, czyli świętych ksiąg; priorytet kasty braminów; zasada ahinsy; prawo karmana i sansary; trzy ścieżki zbawienia.

Wspólnym mianownikiem dla wszystkich gałęzi hinduizmu oraz innych wierzeń jest kult krów, które mają w całych Indiach status najświętszego ze zwierząt. Wierzenia związane z symbolem krowy swój początek mają w czasach aryjskich - II-III w. p.n.e. 

Dla hinduizmu i jego świętych ksiąg krowa jest stworzeniem, które powinno się traktować jako jedną z siedmiu rodzicielek rodzaju ludzkiego. Krowa dająca mleko jest żywicielką człowieka. Hinduizm nie czci krów jako bóstw, ale otacza je opieką i ochroną. Przede wszystkim krowa traktowana jest w bardzo łagodny sposób, a spożycie jej mięsa jest zabronione. 

Sikhizm w swym odłamie namdhari również charakteryzuje się szczególnym stosunkiem do krowy, który polega na traktowaniu jej z wielkim szacunkiem.  

Według wedyzmu - najstarszej...

Podobne wypracowania