Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Święte krowy w Indiach - kult świętych krów. Opracowanie, geneza, znaczenie

Hinduizm to obok dżinizmu i buddyzmu jedna z dominujących religii Indii. Nie jest to wyznanie jednolite, ale składające się z różnych ugrupowań. Podstawowymi założeniami hinduizmu są: wiara w boga o wielu wcieleniach oraz energii żeńskiej; uznanie autorytetu Wed, czyli świętych ksiąg; priorytet kasty braminów; zasada ahinsy; prawo karmana i sansary; trzy ścieżki zbawienia.

Wspólnym mianownikiem dla wszystkich gałęzi hinduizmu oraz innych wierzeń jest kult krów, które mają w całych Indiach status najświętszego ze zwierząt. Wierzenia związane z symbolem krowy swój początek mają w czasach aryjskich - II-III w. p.n.e. 

Dla hinduizmu i jego świętych ksiąg krowa jest stworzeniem, które powinno się traktować jako jedną z siedmiu rodzicielek rodzaju ludzkiego. Krowa dająca mleko jest żywicielką człowieka. Hinduizm nie czci krów jako bóstw, ale otacza je opieką i ochroną. Przede wszystkim krowa traktowana jest w bardzo łagodny sposób, a spożycie jej mięsa jest zabronione. 

Sikhizm w swym odłamie namdhari również charakteryzuje się szczególnym stosunkiem do krowy, który polega na traktowaniu jej z wielkim szacunkiem.  

Według wedyzmu - najstarszej z religii indyjskich - krowa jest uznawana za uniwersalną matkę oraz symbol kosmiczny. Starowedyjskie księgi mówią, że oprócz sklepienia niebieskiego na firmamencie znajduje się krowa niebiańska, której dziećmi, czyli cielętami, są Słońce i Księżyc. W takim ujęciu blask pochodzący od ciał niebieskich uznawany był za mleko.

Dla Hindusów możliwość karmieni krowy jest wielkim zaszczytem. Najlepszym oczyszczeniem dla ciała i duszy jest mieszanka mleka, twarogu, masła, odchodów oraz moczu krowy. Pobożni Hindusi nie przechodzą obok tych zwierząt bez oddania im hołdu w taki sposób, że najpierw dotykają jej łba, a następnie swej głowy.

Według wierzeń w Indiach każdą z części krowy zamieszkuje inne bóstwo, dlatego wszystko, łącznie z jej odchodami, jest związane z bogami. Gandhi mówił: "Ochrona krów to podstawowa cecha hinduizmu. Dla mnie jest to najwspanialszy fakt w ewolucji kultury. Prowadzi on ludzką myśl poza ramy własnego gatunku. Dla mnie krowa symbolizuje cały świat zwierzęcy. Poprzez nią człowiek musi zdać sobie sprawę ze swej jedności ze wszystkim, co żyje".

Podobne wypracowania do Święte krowy w Indiach - kult świętych krów. Opracowanie, geneza, znaczenie