Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stary Testament - Jakub i Ezaw - streszczenie, opracowanie historii biblijnej

O historii Jakuba i Ezawa czytamy w II części Księgi Rodzaju (25, 19). Jest to opowieść o dwóch braciach i ich długiej drodze ku Bogu i wzajemnemu pojednaniu.

Jakub i Ezaw byli synami Izaaka oraz Rebeki. Kobieta była niepłodna, ale modlitwy do Boga w końcu przyniosły jej i jej mężowi upragnione potomstwo. Jednak kiedy Rebeka była w stanie błogosławionym, czuła, iż dzieci walczą w jej łonie. Wystraszona udała się więc do Pana, by zapytać o przyczynę. Bóg powiedział kobiecie, iż nosi pod sercem dwóch przywódców – dwa narody. Wkrótce potem na świat przyszli bracia: najpierw Ezaw, a za nim, trzymający starszego za piętę, Jakub.

Młodzieńcy rośli zdrowo. Straszy syn był zręcznym i wspaniałym myśliwym, przynosił ojcu dorodną zwierzynę. Młodszy natomiast wiódł życie spokojne, bardzo związany był ze swoją matką. Pewnego razu, gdy Ezaw ciężko pracował, jego brat szykował ciepłą potrawę. Głodny i zmęczony Ezaw poprosił Jakuba o posiłek. Wtedy młodszy z braci zarządzał w zamian przywileju pierworództwa i przekazał mu majątek ojca. Nie zastanawiając się długo, Ezaw obiecał oddać bratu swój przywilej. Wkrótce potem stary Izaak zaczął podupadać na zdrowiu i stracił wzrok. Czuł, że śmierć jest blisko i postanowił przed odejściem pobłogosławić swojego starszego syna. Nakazał mu upolowanie zwierzyny i przygotowanie posiłku, potem miał zostać pobłogosławiony.

Rebeka, która bardziej kochała Jakuba, chciała, aby to on uzyskał łaski ojca. Jakub więc wraz z matką podstępnie podeszli ojca. Młodzieniec udawał swojego starszego brata i w ten sposób uzyskał błogosławieństwo umierającego Izaaka.. Jednak intryga wyszła na jaw. Izaak zorientował się, iż został przez Jakuba oszukany. Ezaw znienawidził młodszego brata za podstęp i postanowił go zabić. Rebeka chcąc uchronić syna, nakazała mu ucieczkę do stryja. Tak też się stało. Jakub zamieszkał u wuja, gdzie pracował i służył mu pomocą. Zakochał się w jednej z jego córek, Racheli. Ale z powodu podstępu wuja musiał najpierw poślubić jej starszą siostrę, Leę. Potem jednak zdobył młodszą córkę wuja.

Jakub służył na tamtej ziemi przez siedem lat. Doczekał się potomstwa. Chciał jednak opuścić wuja i wrócić w rodzinne strony. W drodze do domu wysłał do swojego brata Ezawa posłów, aby go zapowiedzieli i uzyskali obietnicę życzliwości. W końcu bracia spotkali się. Mimo dawnych nieporozumień, starszy brat przywitał Jakuba z radością. Mężczyźni padli sobie w ramiona. Potem Ezaw powrócił do rodzinnego miasteczka, natomiast Jakub osiedlił się w miejscowości Sukkot.

Podobne wypracowania do Stary Testament - Jakub i Ezaw - streszczenie, opracowanie historii biblijnej