Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stary Testament - Jakub i Ezaw - streszczenie, opracowanie historii biblijnej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

O historii Jakuba i Ezawa czytamy w II części Księgi Rodzaju (25, 19). Jest to opowieść o dwóch braciach i ich długiej drodze ku Bogu i wzajemnemu pojednaniu.

Jakub i Ezaw byli synami Izaaka oraz Rebeki. Kobieta była niepłodna, ale modlitwy do Boga w końcu przyniosły jej i jej mężowi upragnione potomstwo. Jednak kiedy Rebeka była w stanie błogosławionym, czuła, iż dzieci walczą w jej łonie. Wystraszona udała się więc do Pana, by zapytać o przyczynę. Bóg powiedział kobiecie, iż nosi pod sercem dwóch przywódców – dwa narody. Wkrótce potem na świat przyszli bracia: najpierw Ezaw, a za nim, trzymający starszego za piętę, Jakub.

Młodzieńcy rośli zdrowo. Straszy syn był zręcznym i wspaniałym myśliwym, przynosił ojcu dorodną zwierzynę. Młodszy natomiast wiódł życie spokojne, bardzo związany był ze swoją matką. Pewnego razu, gdy Ezaw ciężko pracował, jego brat szykował ciepłą potrawę. Głodny i zmęczony Ezaw poprosił Jakuba o posiłek. Wtedy młodszy z braci zarządzał w zamian przywileju pierworództwa i przekazał mu majątek ojca. Nie zastanawiając się długo, Ezaw obiecał oddać bratu swój przywilej. Wkrótce potem stary Izaak zaczął podupadać na zdrowiu i stracił wzrok. Czuł, że śmierć jest blisko i postanowił...

Podobne wypracowania