Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Biblia - Księga Rodzaju - streszczenie, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Księga Rodzaju jest pierwszą z ksiąg Starego Testamentu. Zalicza się ją do tak zwanego Pięcioksięgu. Znana jest również pod grecką nazwą Genesis.

Na przestrzeni wieków toczyło się wiele sporów dotyczących autorstwa Księgi i daty jej powstania. Tradycja uznaje, iż autorem jest Mojżesz, który spisał Księgę Rodzaju między XIII-XII wiekiem p.n.e. Ta część Starego Testamentu jest niezwykle ważna, bowiem informuje wszystkich wiernych o początkach świata, istnieniu człowieka i pierwszych działaniach Boga. Badacze uznali Księgę Rodzaju za pismo historyczne o charakterze teologicznym. Oznacza to, iż przedstawione w niej wydarzenia ułożone są chronologicznie, jednak interpretują wszelkie zjawiska w sposób religijny. Dodatkowo uznaje się, iż pierwsza księga Starego Testamentu stanowi dziedzictwo kultury człowieka.

Księga Rodzaju zbudowana jest z pięćdziesięciu rozdziałów, ale można podzielić je na dwie wyraźne części. Stanowią one całości i odnoszą się to różnej problematyki. Pierwsza część obejmuje jedenaście rozdziałów i przedstawione są w niej tak zwane historie pierwotne. Pierwszym opisanym wydarzeniem jest stworzenie świata przez Boga. Pan stwarzał go przez sześć dni, natomiast siódmego odpoczywał po ciężkiej...

Podobne wypracowania