Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Francisco Pizarro - biografia, życiorys

Francisco Pizarro, hiszpański konkwistador, urodził się w 1478 roku. Niewiele wiadomo o jego młodości. Był nieślubnym dzieckiem hiszpańskiej wieśniaczki i kapitana armii, Gonzalo Pizarro Rodrigueza de Aguilar. Prawdopodobnie matka zaraz po urodzeniu dziecka oddała je pod opiekę Kościoła Najświętszej Marii Panny w Trujillo. Młody Francisco zarabiał na chleb pasąc świnie i wykonując drobne gospodarskie prace. Nie posiadł żadnego wykształcenia, historycy podejrzewają, że do końca życia była analfabetą.

Pizarro od 1502 roku brał  udział w wyprawach odkrywczych do Ameryki. Towarzysząc w 1513 roku Vasco de Balboa, przekroczył Przesmyk Panamski i stał się jednym z pierwszych Europejczyków, którzy zobaczyli Ocean Spokojny. W 1514 roku został bliskim współpracownikiem gubernatora „Złotej Panamy”. Odpowiadał za aresztowanie i ścięcie Balboi.  W 1524 roku Pizarro zorganizował wyprawę i wyruszył na poszukiwanie krainy Viru, o bogactwie której krążyły legendy. Wyruszył wraz z dwoma  towarzyszami – księdzem Hernando de Luaue i żołnierzem Diego de Almagro. Wyprawa zakończyła się niepowodzeniem z powodu pogody, braku żywności i walk z tubylcami. Pizarro nie porzucił jednak swoich planów. Dwa lata później ponownie zorganizował ekspedycję.

W 1526 roku Pizarro dotarł do rzeki San Juan w Kolumbii, drugi statek dopłynął w pobliże dzisiejszego Peru. Podczas wyprawy zdobyto tratwę z tubylcami i ich towarami. Znaleziono miedzy innymi złoto, srebro i szmaragdy. Konkwistadorzy usiłowali zdobyć miasto Atacames, ale silny opór tubylców zmusił ich do wycofania się. W 1528 roku Pizarro uzyskał zgodę Karola I, króla Hiszpanii, na kolejną wyprawę. W 1930 roku ruszyła trzecia wyprawa do Peru. Dwa lata później Pizarro wylądował na wybrzeżu dzisiejszego Ekwadoru. W 1537 roku do Cuzco przybył dawny towarzysz Pizarro i konkwistador – Diego de Almagro. Pragnąc zdobyć bogactwa Pizarro, zajął miasto. Almagro został jednak pokonany przez wojska gubernatora w bitwie pod Las Salinas w 1538 roku. Tego samego roku został ścięty.

Śmierć Almagro postanowił pomścić jego syn El Mozo. W 1541 roku zaatakował pałac Pizarra w Limie wraz z dwudziestoma towarzyszami i zamordował konkwistadora.

Podobne wypracowania do Francisco Pizarro - biografia, życiorys