Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Francisco Pizarro - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Francisco Pizarro, hiszpański konkwistador, urodził się w 1478 roku. Niewiele wiadomo o jego młodości. Był nieślubnym dzieckiem hiszpańskiej wieśniaczki i kapitana armii, Gonzalo Pizarro Rodrigueza de Aguilar. Prawdopodobnie matka zaraz po urodzeniu dziecka oddała je pod opiekę Kościoła Najświętszej Marii Panny w Trujillo. Młody Francisco zarabiał na chleb pasąc świnie i wykonując drobne gospodarskie prace. Nie posiadł żadnego wykształcenia, historycy podejrzewają, że do końca życia była analfabetą.

Pizarro od 1502 roku brał  udział w wyprawach odkrywczych do Ameryki. Towarzysząc w 1513 roku Vasco de Balboa, przekroczył Przesmyk Panamski i stał się jednym z pierwszych Europejczyków, którzy zobaczyli Ocean Spokojny. W 1514 roku został bliskim współpracownikiem gubernatora „Złotej Panamy”. Odpowiadał za aresztowanie i ścięcie Balboi.  W 1524 roku Pizarro zorganizował wyprawę i wyruszył na poszukiwanie krainy Viru, o bogactwie której krążyły legendy. Wyruszył wraz z dwoma  towarzyszami – księdzem Hernando de Luaue i żołnierzem Diego de Almagro. Wyprawa zakończyła się niepowodzeniem z powodu pogody, braku żywności i walk z tubylcami. Pizarro nie porzucił jednak swoich planów. Dwa lata później ponownie...

Podobne wypracowania