Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Louis Braille - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Co poczęliby bez wynalazku Louisa Braille'a niewidomi? Dzięki stworzonemu przez tego francuskiego organistę alfabetowi, wielu pozbawionych możliwości widzenia osób mogło się wreszcie porozumiewać na piśmie, przyswajać dzieła literackie i nie być uzależnionym od innych ludzi.

Louis Braille urodził się w 1809 roku we Francji. Był normalnym, zdrowym chłopcem, jednak w wieku trzech lat podczas zabawy uszkodził sobie oko. Wdało się zakażenie i niedostatecznie wyleczone, przeniosło się na drugie oko. W ten sposób mały Louis został całkowicie niewidomy. Chłopiec był jednak ambitny i uczęszczał do szkoły dla niewidomych, gdzie uzyskał stypendium. Już wtedy chodziły mu po głowie pomysły stworzenia pisma przeznaczonego specjalnie dla osób niewidzących. Wprawdzie dzieci uczyły się czytać z alfabetu stosowanego ówcześnie, jednak była to wyłącznie nauka bierna, gdyż same nie mogły pisać, a więc powtarzać wytłoczonych znaczków, które były wykonywane przez specjalną maszynę.

Bodźcem do stworzenia alfabetu była pewna informacja uzyskana od niejakiego Charlesa Barbiera de la Serra, który był emerytowanym kapitanem i przyjechał pewnego dnia odwiedzić szkołę, do której akurat uczęszczał Braille. Kapitan opowiedział mu o sposobie,...

Podobne wypracowania