Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Starożytna Fenicja - Fenicjanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przed wieloma wiekami teren współczesnego Libanu, zachodniej części Syrii oraz północnej części Izraela zwany był Fenicją. Kraina ta zawierała się w granicach pomiędzy Galileą a Morzem Śródziemnym, sięgając ku północy aż po starożytne miasto Gabala. Rozpiętość pozioma Fenicji sięgała od 10 do 50 kilometrów, podczas gdy długość tego górzystego kraju wynosiła od 200 do ok. 300 km. Przylegał on do Morza Śródziemnego na trwałe wiążąc historię ludu zwanego Fenicjanami z życiem na okrętach i morskimi podbojami. Dlatego też najlepiej rozwinięte miasta takie jak Tyr, Sydon czy też Arwad lokowały się właśnie na terenach przybrzeżnych, gdzie skupiała się większość mieszkańców tego słabo zaludnionego, choć nieźle rozwiniętego i dobrze prosperującego, kraju.

Fenicja znana była w starożytności z wielu aspektów swej działalności, choć mieszkańcy tej krainy największą sławę zyskali jako niestrudzeni żeglarze i wspaniali kupcy. Budownictwo okrętowe rozwinęli w takim stopniu, że uznawani byli za najlepszych w swoim fachu, co doceniali również i inni przywódcy wielkich cywilizacji (w tym np. Egiptu). Po upadku Kreteńczyków, którzy przez wiele wieków panowali na Morzu Śródziemnym, od XII...

Podobne wypracowania