Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Neron - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cesarz Neron był synem Gnejusza Domicjusza Ahenobarbusa oraz Agrypiny Młodszej, siostry Kaliguli, która została cesarzową Rzymu, żoną cesarza Klaudiusza. Na świat przyszedł 15 grudnia 37 roku n.e. w Akcjum. Początkowo nosił nazwisko Lucius Domitius Ahenobarbus.

Kiedy miał dwa lata, matkę Nerona skazano na wygnanie, toteż opieka nad synem spoczywała na barkach ojca, despotycznego i nieuczciwego człowieka. Po jego śmierci spowodowanej schorzeniem zwanym puchliną wodną, mały Neron trafił do domu ciotki,   Domicji Lepidy. Losy pod dachem ciotki nie były godne pozazdroszczenia – chłopiec żył bowiem w nędzy.

Kiedy na tronie Cesarstwa zasiadł Klaudiusz, matka Nerona otrzymała pozwolenie na powrót do ojczyzny. Agrypina zajęła się osieroconym wcześniej chłopcem i zadbała o to, by fortuna skierowała na nich swe łaskawe spojrzenie. Kobieta na początku 41 r. poślubiła senatora, niejakiego Gajusza Sallustiusza Kryspusa Pasjena, który rozwiódł się dla niej ze swoją żoną Domincją. Następnie cała rodzina udała się do Azji, gdzie ojczyma Nerona mianowano zarządcą ziem. Trzy lata później powrócili do Rzymu, ponieważ Gajusz otrzymał nominację na konsula. W 47 r. ojczym Nerona zmarł, niewykluczone, iż otruty przez własną żonę.

Po...

Podobne wypracowania