Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Filip Piękny - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Filip Piękny urodził się około roku 1268 w miejscowości Fontainbleau. Jego ojcem był Filip III Śmiały. Kiedy zmarł, jego syn Filip IV zasiadł na tronie i został królem Francji, co miało miejsce dnia 5 października 1285 roku. Przed objęciem władzy nad państwem, po ślubie z Joanną I, Filip od roku 1284 sprawował rządy jako król Nawarry, a także tytułowano go hrabią Szampanii.

Jako władca Francji prowadził podboje. Na wojny przeznaczał znaczną część funduszy, którymi dysponował. Już w roku 1291 rozpoczął działania militarne wymierzone przeciwko Aragonii. W dwa lata później podbił i zajął Akwitanię. Dotychczasowe zwycięstwa nie wystarczały walecznemu królowi. W roku 1300, po kolejnych walkach, udało się Filipowi Pięknemu opanować Flandrię. Takie poczynania musiały wzbudzić zainteresowanie i reakcję poddanych. Wyprawy wojenne kosztowały wiele. Największy niedostatek cierpiały klasy ubogie, takie jak chłopi i mieszczanie. W roku 1302 wybuchł bunt, którego główną przyczyną były zbyt wysokie podatki. Zamieszki zostały brutalnie stłumione. Władca jednak nie zaprzestał organizowania swoich wypraw wojennych. Jeszcze w tym samym roku, w listopadzie, doszło do bitwy pod Courtrai, gdzie Francuzi walczyli z wojskami flamandzkimi.

Nie...

Podobne wypracowania