Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antonio Vivaldi - charakterystyka twórczości

Antonio Vivaldi to włoski kompozytor i skrzypek urodzony w 1678 roku w Wenecji. Jako niemowlę ochrzczono go w niebezpieczeństwie śmierci. Już od najmłodszych lat jego ojciec uczył go gry na skrzypcach, a jako, że Antonio był jego pierwszym dzieckiem, posłano go do szkół dzielnicowych kościelnych. Został duchownym, święcenia kapłańskie otrzymał dopiero w wieku 25 lat, jednak bardzo krótko odprawiał msze, ponieważ poważna astma i bóle w klatce piersiowej, które powodowała, uniemożliwiały mu to.

W tym samym czasie dostał posadę nauczyciela gry na skrzypcach w sierocińcu Ospedale della Pieta, gdzie co tydzień odbywały się występy muzyczne, co uznawano wówczas za jedno z ważniejszych wydarzeń artystycznych w Wenecji. Sierociniec znany był z doskonałego poziomu nauczania muzyki. Vivaldi komponował dla Ospedale della Pieta do końca swojego życia.

W 1705 roku opublikowano jego zbiór sonat na trzy instrumenty. Przez kolejne cztery lata pracował, czego rezultatem była seria sonat skrzypcowych. Jego działania cieszyły się wielkim uznaniem. W 1711 roku cykl koncertów L'Estro Armonico przyniósł Vivaldiemu jeszcze większą sławę i poważanie. Dwa lata później, skomponował swoją pierwszą operę. Od 1718 roku pracował w Mantui na stanowisku dyrygenta na dworze księcia Filipa. W tym czasie cieszył się większą popularnością we Francji, Holandii i Niemczech niż we Włoszech. Być może spowodowane było to podejrzeniami o romanse z uczennicami z sierocińca, które zabierał w podróże.

Po dziewięciu latach Vivaldi powrócił do Wenecji i od razu zaprezentował swoje wielkie dzieło, czyli Il Cimento dell’Armonia e dell’Invenzione ze słynnymi „Czterema Porami Roku”.  Plotki mówią ze komponował tak szybko, że kopista nie nadążał z przepisywaniem.

W 1740 roku wyjechał do Austrii. Rok później, zmarł w skutek infekcji gastrycznej w Wiedniu 28 lipca 1741 roku. Mimo, iż prowadził dostatnie ale nie rozrzutne życie, pochowano go na cmentarzu dla ubogich. Nieznane wcześniej kompozycje Vivaldiego odnajdywane są do tej pory.

Podobne wypracowania do Antonio Vivaldi - charakterystyka twórczości