Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antonio Vivaldi - charakterystyka twórczości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antonio Vivaldi to włoski kompozytor i skrzypek urodzony w 1678 roku w Wenecji. Jako niemowlę ochrzczono go w niebezpieczeństwie śmierci. Już od najmłodszych lat jego ojciec uczył go gry na skrzypcach, a jako, że Antonio był jego pierwszym dzieckiem, posłano go do szkół dzielnicowych kościelnych. Został duchownym, święcenia kapłańskie otrzymał dopiero w wieku 25 lat, jednak bardzo krótko odprawiał msze, ponieważ poważna astma i bóle w klatce piersiowej, które powodowała, uniemożliwiały mu to.

W tym samym czasie dostał posadę nauczyciela gry na skrzypcach w sierocińcu Ospedale della Pieta, gdzie co tydzień odbywały się występy muzyczne, co uznawano wówczas za jedno z ważniejszych wydarzeń artystycznych w Wenecji. Sierociniec znany był z doskonałego poziomu nauczania muzyki. Vivaldi komponował dla Ospedale della Pieta do końca swojego życia.

W 1705 roku opublikowano jego zbiór sonat na trzy instrumenty. Przez kolejne cztery lata pracował, czego rezultatem była seria sonat skrzypcowych. Jego działania cieszyły się wielkim uznaniem. W 1711 roku cykl koncertów L'Estro Armonico przyniósł Vivaldiemu jeszcze większą sławę i poważanie. Dwa lata później, skomponował swoją pierwszą operę. Od 1718 roku pracował w Mantui na stanowisku dyrygenta na dworze księcia Filipa. W tym czasie cieszył się większą popularnością we Francji, Holandii i Niemczech niż we Włoszech. Być może spowodowane było to podejrzeniami o romanse z uczennicami z sierocińca, które zabierał w podróże.

Po dziewięciu latach Vivaldi powrócił do Wenecji i od razu zaprezentował swoje wielkie dzieło, czyli Il Cimento dell’Armonia e dell’Invenzione ze słynnymi „Czterema Porami Roku”.  Plotki mówią ze komponował tak szybko, że kopista nie nadążał z przepisywaniem.

W 1740 roku wyjechał do Austrii. Rok później, zmarł w skutek infekcji gastrycznej w Wiedniu 28 lipca 1741 roku. Mimo, iż prowadził dostatnie ale nie rozrzutne życie, pochowano go na cmentarzu dla ubogich. Nieznane wcześniej kompozycje Vivaldiego odnajdywane są do tej pory.

Podobne wypracowania