Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antonio Vivaldi - charakterystyka twórczości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antonio Vivaldi to włoski kompozytor i skrzypek urodzony w 1678 roku w Wenecji. Jako niemowlę ochrzczono go w niebezpieczeństwie śmierci. Już od najmłodszych lat jego ojciec uczył go gry na skrzypcach, a jako, że Antonio był jego pierwszym dzieckiem, posłano go do szkół dzielnicowych kościelnych. Został duchownym, święcenia kapłańskie otrzymał dopiero w wieku 25 lat, jednak bardzo krótko odprawiał msze, ponieważ poważna astma i bóle w klatce piersiowej, które powodowała, uniemożliwiały mu to.

W tym samym czasie dostał posadę nauczyciela gry na skrzypcach w sierocińcu Ospedale della Pieta, gdzie co tydzień odbywały się występy muzyczne, co uznawano wówczas za jedno z ważniejszych wydarzeń artystycznych w Wenecji. Sierociniec znany był z doskonałego poziomu nauczania muzyki. Vivaldi komponował dla Ospedale della Pieta do końca swojego życia.

W 1705 roku opublikowano jego zbiór sonat na trzy instrumenty. Przez kolejne cztery lata pracował, czego rezultatem była seria sonat skrzypcowych. Jego działania cieszyły się wielkim uznaniem. W 1711 roku cykl koncertów L'Estro Armonico przyniósł Vivaldiemu jeszcze większą sławę i poważanie. Dwa lata później, skomponował swoją pierwszą operę. Od 1718 roku pracował...

Podobne wypracowania