Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mezopotamia - okres Staroakadyjski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Okres staroakadyjski związany jest z państwem króla Sargona i jego potomkami. Jest tym okresem w Mezopotamii, kiedy zaobserwowano ogromny wzrost potencjału rozwoju kulturalnego. Sargon stworzył prawdziwe imperium. Okres staroakadyjski poprzedza okres gutejski, który później znacznie zniszczył i osłabił państwo sumeryjskie.

Okres staroakadyjski przypada na lata 2350-2210 r. p.n.e. i zaczyna się od momentu kiedy Sargon podbija Sumer i tworzy imperium. Doprowadza Sumer do niebywałej wręcz potęgi, rozwija się rzemiosło wojenne, piśmiennictwo i gospodarka. Sargon w wielu podaniach jawi się jako sprawiedliwy i godny szacunku król całego Sumeru, w rzeczywistości niektóre źródła historyczne przedstawiają go jako tyrana i ciemiężcę. Jego terytorium rozciąga się od Zatoki Perskiej po północne tereny Mezopotamii. Po śmierci Sargona, imperium została przejęte przez jego rodzinę, władza Sumeru trafiła do rąk dwóch synów - Riusza i Manisztusu.

Synowie mieli zupełnie odmienny sposób rządzenia i polityki od swego ojca. Zdecydowanie odbiegali od ideału królewskich rządów ojca, ich słabośc niebywale przyczyniła się do znaczących zmian terytorialnych, utracili oni liczne tereny na północy a...

Podobne wypracowania