Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie Republiki Weimarskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Koniec I wojny światowej spowodował wiele zmian wśród państw europejskich. Jedną z nich było zakończenie istnienia Cesarstwa Niemieckiego, na którego miejscu pojawiał się Republika Weimarska. Państwo to istniało od 1919 roku aż do roku 1933, kiedy to władzę przejęła w nim NSDAP. Nazwa republiki pochodzi od miejscowości Weimar, gdzie uchwalono konstytucję państwa, zaś stolicą został Berlin.

Powstanie republiki wiąże się z rewolucją listopadową w Niemczech z roku 1918. W wyniku klęski na froncie zachodnim napięcie wśród ludności oraz żołnierzy zaczęło narastać. 3 listopada wybuchł bunt marynarzy w Kilonii, który dał początek licznym wystąpieniom robotniczym. Spowodowało to detronizację panującego cesarza Wilhelma II w dniu 9 listopada, następnie jego abdykację dnia 28 listopada, oraz przejęcie władzy przez rady robotnicze. Opowiedziały się one za utworzeniem państwa o ustroju republikańskim. Było to w sprzeczności z postulatami rewolucyjnego „Związku Spartakusa”. Jednak dzięki użyciu wojskowych oddziałów ochotniczych zwanych Freikorps udało się stłumić powstania i strajki organizowany przez działaczy ruchu rewolucyjnego.

Zgromadzenie Narodowe zebrało się 6 lutego 1919 roku w Weimarze, a jego zadaniem było wspólne ustalenie...

Podobne wypracowania