Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sobór w Bazylei (1431)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pospieszne zakończenie obrad soboru w Konstancji w roku 1418 oraz stale rosnące zagrożenie wywołane przez radykalne środowiska reformatorskie tj. husyci, skłoniły papieża Marcina V do zwołania kolejnego soboru. Pomimo wcześniejszych ustaleń dotyczących periodyczności zgromadzeń soborowych, papież bardzo niechętnie wyraził zgodę na rozpoczęcie obrad, ponieważ obawiał się kolejnego ograniczenia swojej władzy.

Na miejsce obrad wyznaczona została szwajcarska Bazylea. Sam sobór został zwołany przez Marcina V w roku 1431, ale z powodu jego nagłej śmierci pierwsze posiedzenie poprowadził już kolejny papież, czyli Eugeniusz IV - jeszcze bardziej zagorzały przeciwnik szeroko rozumianej idei koncyliaryzmu. Ze względu na niewielką liczbę uczestników, otwierające posiedzenie soboru w Bazylei odbyło się dopiero w grudniu roku 1431.

Jedną z pierwszych ustaw soborowych w roku 1432 było znaczne ograniczenie bezpośrednich dochodów kurii, poprzez przywrócenie kanonicznego sposobu wybierania biskupów oraz likwidację tzw. annat. Eugeniusz IV w odpowiedzi na taką, wyjątkowo niekorzystną dla siebie uchwałę, postanowił rozwiązać problematyczny sobór w roku 1437 i przenieść obrady przychylnych sobie kardynałów do Ferrary, która to...

Podobne wypracowania