Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Johannes Brahms - biografia, życiorys

Johannes Brahms był niemieckim kompozytorem, dyrygentem i pianistą. Urodził się w Hamburgu w 1833 roku. Tworzył zatem w okresie romantyzmu.

Jego ojciec pracował jako kontrabasista orkiestry miejskiej w Hamburgu, w związku z czym był pierwszym nauczycielem muzyki swego syna. Następnymi nauczycielami Brahmsa byli F.W. Cossel i E. Marxsen. Johannes już w wieku 12 lat rozpoczął działalność w charakterze zawodowego muzyka. Trzy lata później występował ze swoim pierwszym recitalem fortepianowym. W 1853 roku, kompozytor i krytyk muzyczny Robert Schumann, zapoznał się z twórczością dwudziestoletniego wówczas Brahmsa i obwieścił w swoim artykule nadejście kolejnego, niemieckiego geniusza.

Brahms utrzymywał, że przyszedł na świat zbyt późno, ponieważ kochał muzykę epoki klasycznej. Te zamiłowania doskonale ujawniają się w jego „Wariacjach na temat Haydna”- pierwszym dziele symfonicznym kompozytora. Jego upodobania muzyczne sprawiły, że uznawano go za głównego przeciwnika ideologicznego przeciw muzyce Wagnera, jednak w rzeczywistości Brahms nie brał żadnego udziału w konfliktach i dyskusjach na te tematy. Przez trzydzieści lat swojego życia, Johannes bardzo intensywnie podróżował po Europie. Występował wówczas jako...

Podobne wypracowania