Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Trójprzymierze

W roku 1879 Niemcy i Austro-Węgry podpisały sojusz, który formalnie miał być obronnym sojuszem przeciwko ewentualnej agresji rosyjskiej. Był to pierwszy krok ku powołaniu do życia  militarnego związku trzech państw - Niemiec, Austro-Węgier oraz Włoch, funkcjonującego pod nazwą trójprzymierza. Trójprzymierze zostało zawarte w maju, roku 1882. Skierowane było przeciwko Rosji, co stanowiło faktyczny upadek systemu stworzonego przez Bismarcka.

Przez cały okres swej kariery politycznej kanclerz dbał o izolowanie Francji, jak i niedopuszczenie do złych stosunków z Rosją. W efekcie powstanie trójprzymierza sprowokowało odpowiedź ze strony Francji, Wielkiej Brytanii oraz Rosji, które zawarły trójporozumienie, stanowiące realną siłę przeciwko koalicji. Jak się okazało nie tylko polityka Bismarcka poniosła fiasko - trójprzymierze jedynie było formalną siłą. W praktyce niewiele łączyło trzy państwa, co najdobitniej pokazały Włochy podczas pierwszej wojny światowej, nie odczuwając najmniejszych zobowiązań wobec sojuszników.

Podobne wypracowania do Trójprzymierze