Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pierwsze państwa słowiańskie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na ziemiach położonych pomiędzy państwem Karola Wielkiego a Bizancjum zaczęły pomieszkiwać ludy zwane później ludami słowiańskimi. Twierdzi się, iż na arenę dziejów weszły one w wieku VI i VII. Informacji o wędrujących ze wschodu na zachód i walczących z innymi plemionami Słowianach dostarczają głównie arabscy podróżnicy oraz źródła pisane Bizancjum.

Jak już wspomniałem, Słowianie zasiedlili (w dość szybkim tempie) ziemie pomiędzy dwoma wielkimi cywilizacjami, tj. pomiędzy ziemiami Francji i Cesarstwa Wschodniorzymskiego. Konkretnie były to tereny sięgające po Łabę na zachodzie, Dniepr na wschodzie, Półwysep Bałkański na południu i wreszcie ziemie północne - aż poza Karpaty. Zamieszkiwanie tak rozległych terenów nie mogło pozostać bez wpływu na kulturę owych ludów. W procesie historycznym wytworzyły się trzy grupy językowe Słowian, tj.: południowa, wschodnia i zachodnia.

Pierwsze państwa Słowian powstawały na obrzeżach owego osadnictwa - gdyż te właśnie graniczne tereny były najbardziej narażone na najazdy ludów obcego pochodzenia. To właśnie wymagało wzmożonego wysiłku zbrojnego i pewnej organizacji, która mogłaby postawić wystarczający opór, aby odeprzeć wroga. Sąsiedztwo...

Podobne wypracowania