Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mikołaj Gomółka - biografia, życiorys

Mikołaj Gomółka to polski, renesansowy kompozytor i instrumentalista. Urodził się około 1535 roku w Radoszkach pod Sandomierzem w rodzinie mieszczańskiej. Uznaje się go za pierwszego polskiego kompozytora narodowego.

Już w młodości pracował na dworze króla Zygmunta Augusta. Tam śpiewał i grał na instrumentach dętych- na flecie i trąbce. W 1548 roku rozpoczął naukę muzyki u Jana Klausa. W czasie, gdy uczył się gry na skrzypcach, lutni a także instrumentach klawiszowych, przebywał z dworem królewskim w Krakowie, Wilnie, Piotrkowie, Gdańsku i prawdopodobnie także w Królewcu. Przez pewien czas przebywał także na dworze krakowskiego biskupa Piotra Myszkowskiego.

Koło 1590 roku należał do kapeli kanclerza Jana Zamoyskiego. Jego jedyne zachowane do dziś dzieło, to „Melodie na psałterz polski”. Skomponował je do poetyckiego tłumaczenia Jana Kochanowskiego psalmów biblijnych. To Kochanowski poprosił Gomółkę o skomponowanie do Psałterza Dawidowego muzyki, która jest przykładem muzyki programowej. Gomółka komponował pod wpływem wielu polskich i obcych tańców, przy czym muzyką oddawał charakter tekstu.

Zmarł prawdopodobnie 5 marca 1609 roku w Jazłowcu.

Podobne wypracowania do Mikołaj Gomółka - biografia, życiorys