Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kapitalizm monopolistyczny

Początki kapitalizmu wiązały się z liberalizmem ekonomicznym, który jednak szybko popadł w kryzys, a to poprzez nową formę, jaką przyjął kapitalizm - monopole, które usunęły z rynku tych, którzy nie mogli sprostać wymaganiom modernizacyjnym, popadając w bankructwo. Monopole oznaczały upadek mniejszych przedsiębiorców, przy jednoczesnym zaprzestaniu walki  między przedsiębiorstwami większymi; rywalizacja zmieniła się w ich połączenie, poprzez wspólnotę interesów.

Przeciwko monopolom wiele rządów przygotowało ustawy, ale były to działania zupełnie nieskuteczne. W interesie przedsiębiorców było opanowanie jak najszerszego pola rynku zbytu, samodzielne ustalanie, ile będzie produkowane i w jakiej cenie. Przykładem typowym monopolu jest kartel (Europa) oraz trust (Stany Zjednoczone). Kartele gromadziły producentów samodzielnych, którzy skupiali się wokół jednej, konkretnej branży. W trustach samodzielni producenci zawiązywali swego rodzaju spółkę, w której mieli pewną ilość akcji, a na jego czele stał zarząd.

Monopole chroniły przedsiębiorców przed konkurencją na rynkach wewnętrznych, jednocześnie powodując konkurencję na rynkach zewnętrznych, czego znakomitym przykładem jest  koncesja podczas budowy Kanału Sueskiego.

Podobne wypracowania do Kapitalizm monopolistyczny