Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Potop szwedzki - skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Potopem szwedzkim nazywamy okres zmagań wojennych między Rzeczypospolitą Obojga Narodów, a Królestwem Szwecji w latach 1655–1660. Walki wyniszczające ziemie Polski i Litwy trwały pięć lat, a zakończył je dopiero pokój w Oliwie podpisany 3 maja 1660 roku. Bardzo istotne są skutki tego właśnie konfliktu, ponieważ znacznie wpłynęły one na dalsze losy Rzeczypospolitej.

Przede wszystkim, na mocy wspomnianego traktatu w Oliwie, Polska straciła na rzecz swego przeciwnika znaczną część Inflant oraz potwierdziła przynależność Rygi do Królestwa Szwedzkiego. Tereny, które pozostały przy Koronie zaczęto nazywać Inflantami Polskimi. Istotnym kwestią było także zrzeczenie się przez Jana Kazimierza Wazę tytułu dziedzica monarchii szwedzkiej. W początkach XVII wieku był to jeden z powodów licznych konfliktów na linii Polska-Szwecja, który to punkt zapalny został nareszcie zlikwidowany.

Jednym z bardzo ważnych skutków potopu szwedzkiego było uniezależnienie się Prus Książęcy - dawnego lennika Rzeczypospolitej. Związane jest to z podpisaniem przez Polskę traktatów welawsko-bydgoskich dnia 6 listopada 1657. Miało to na celu szybkie pozyskanie sprzymierzeńca w walce z najeźdźcą w północy. W konsekwencji...

Podobne wypracowania