Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paul Cezanne - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Paul Cézanne należał do pokolenia starszych impresjonistów, ale wybrał odmienną od ich twórczości, własną drogę artystyczną. Przyszedł na świat 19 stycznia 1830 r. w mieście Aix położonym na południu Francji jako owoc nieślubnego związku robotnicy z kapelusznikiem oraz założycielem banku Cézanne & Cabassol –  Louisem–Augustem. Cézanne uczęszczał od 1852 roku do gimnazjum Burbon, gdzie zapoznał się z francuskim pisarzem naturalistycznym, Emilem Zolą.

Edukację rozpoczął od studiów prawniczych na uniwersytecie w rodzinnym mieście, kształcąc jednocześnie swój talent na lekcjach rysunku, by ostatecznie porzucić karierę prawniczą na rzecz artystycznych ciągot.

W 1861 roku przyjechał do Paryża, żeby podjąć tam studia w Académie Suisse. W stolicy Francji pozostał przez blisko trzydzieści lat, w trakcie których zgłębiał tajemnice sztuki mistrzów malarstwa.

W 1869 związał się z dziewiętnastoletnią Hortensje Fiquet, która urodziła potomka malarza ochrzczonego imieniem Paul. Sytuacja życiowa Cezanne’a pozostawała w ukryciu w obawie przed ojcem artysty.

Cézanne zamieszkał w Estaque pod Marsylią. Kiedy na jaw wyszło istnienie nieślubnego syna, ojciec...

Podobne wypracowania