Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Augusto Pinochet - biografia, życiorys

Chilijski dyktator urodził się w 1915 roku w Valparaiso. Od najmłodszych lat swoją przyszłość związał z wojskiem. W 1933 roku wstąpił do Szkoły Wojskowej w rodzinnym mieście. Po czteroletniej edukacji skończył szkołę ze stopniem alfereza (podchorążego). Po odbyciu służby najpierw w pułku piechoty w Concepcion, potem w pułku stacjonującym w Valparaiso  powrócił do Szkoły Wojskowej, aby zdobyć wyższe stopnie oficerskie (1940 rok).

Po służbie w Iquique na północy Chile (1945-1948) rozpoczął studia w Akademii Wojskowej w Santiago, w której później wykładał jako starszy oficer sztabowy. Równocześnie pracował jako asystent w Akademii Wojskowej, ucząc geografii i geopolityki. Jego kariera wojskowa potoczyła się szybko. W 1968 roku został szefem sztabu 2 Dywizji I Armii w Santiago. Następnie otrzymał nominację na generała brygady i stanowisko dowódcy 6 Dywizji oraz zarządzającego prowincją Tarapaca. W 1971 roku Pinochet został mianowany generałem dywizji obejmując dowództwo najważniejszego garnizonu armii w Santiago. W 1972 roku otrzymał prestiżową funkcję szefa sztabu całej armii chilijskiej. Pinochet szybko zdobył uznanie na tym stanowisku, w 1973 roku ówczesny prezydent Chile – Salvador Allende –  powierzył mu stanowisko głównego dowódcy krajowej armii. Funkcja to umożliwiła Pinochetowi obalenie prezydenta i dojście do władzy w wyniku puczu wojskowego 11 września 1973 roku.

Bezpośrednią przyczyną wybuchu puczu był głęboki kryzys ekonomiczny kraju, hiperinflacja przekroczyła wówczas 190%. Wcześniej, w 1971 roku, Chile ogłosiło bankructwo. Przewrót rozpoczął się od bombardowania pałacu prezydenckiego, w którym przebywał Allende. Historycy nie są pewni ostatecznej wersji wydarzeń w pałacu – według niektórych prezydent popełnił samobójstwo, według innych został zamordowany przez puczystów. Po obaleniu legalnej władzy, junta na czele z Pinochetem rozpoczęła represje wobec wszelkich organizacji i partii o profilu lewicowym. Źródła podają, że w pierwszych trzech latach władzy junty uwięziono 130000 osób, ponad 2000 zginęło. W 1974 roku, nie przeprowadzając żadnych wyborów, Pinochet mianował się prezydentem Chile. Głównym celem dyktatora stała się poprawa sytuacji gospodarczej kraju. Pod wpływem amerykańskich ekonomistów Pinochet rozpoczął liberalizację polityki gospodarczej kraju, dając możliwość rozwinięcia się sprawnej gospodarki rynkowej.

Augusto Pinochet jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych polityków XX wieku. Z punktu widzenia rozwoju gospodarczego Chile – jego rządy można oceniać pozytywnie. Największe zastrzeżenia budzi sposób przejęcia władzy w kraju, zachwianie pluralizmem politycznym oraz demokracją chilijską, nieprzestrzeganie praw człowieka. Rządom Pinocheta są przypisywane defraudacje finansowe, handel narkotykami i bronią z krajami obłożonymi sankcjami ONZ-u oraz unikanie procesów. W 1986 roku miał miejsce zamach na dyktatora, w którym ten został ciężko ranny. W 1988 roku, w pierwszym demokratycznie zorganizowanym plebiscycie, Pinochet nie uzyskał poparcia większości społeczeństwa. W 1990 roku pokojowo oddał władzę zwycięzcy wolnych wyborów prezydenckich.

Augusto Pinochet zmarł w 2006 roku po długotrwałej chorobie, w wyniku obrzęku płuc oraz powikłań po zawale serca.

Podobne wypracowania do Augusto Pinochet - biografia, życiorys