Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Diego Velazquez - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Diego Velazquez, właściwie Diego Rodriguez de Silva y Velázquez, urodził się 6 czerwca 1599 w Sewilli, a zmarł 6 sierpnia 1660 w Madrycie. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa I połowy XVII wieku w Hiszpanii. Był mistrzem stylu, o czym świadczyć może choćby to, że nawet w późniejszych okresach w malarstwie można znaleźć jego naśladowców, wśród których znaleźli się: Pablo Picasso, Francisco Goya oraz Salvador Dalí.

Jego kariera nabrała tempa w roku 1623, kiedy to sam król Hiszpanii – Filip IV (Filip IV Habsburg) poprosił go o pełnienie funkcji nadwornego malarza. Dalsze lata życia artysta poświęcił wykonywaniu dzieł dla rodziny królewskiej, również o tematyce rodzajowej i typowo religijnej. Nie jest znana dokładna liczba dzieł twórcy, ale najprawdopodobniej nie ma ich więcej ponad sto siedemdziesiąt. Jego pierwszym mistrzem i nauczycielem był Francisco de Herrera (starszy), hiszpański malarz scen religijnych i rodzajowych. Po kilku latach współpracy Diego Velazquez zmienił nauczyciela na Francisco Pacheco. W roku 1618 ożenił się z jego córką.

Dzięki pomocy nauczyciela, udało mu się stanąć na nogi i otworzyć własną pracownię malarską. Kolejne lata jego życia...

Podobne wypracowania