Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Hus - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Hus urodził się w roku 1370 w Husincu, z pochodzenia był Czechem. Był człowiekiem wykształconym. Od roku 1390 studiował w Pradze na tamtejszym uniwersytecie. Po sześciu latach nauki skończył szkołę, a w roku 1398 podjął pracę, jako wykładowca na macierzystej uczelni. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1400. Dwa lata później otrzymał posadę rektora uniwersytetu, który to urząd sprawował do roku 1403.

Jako duchowny był jedną z osób, która badała cuda. Nie sprawdził się w tej roli, negując je wszystkie. To, co irytowało Husa w powierzonym mu zajęciu, to wewnętrzne przekonanie, że cuda nie powinny być świadectwem wiary. W dobie upadku moralnego, któremu uległ również kler, wydarzenia, które pretendowały do miana Boskich ingerencji, były jedynie substytutem. Dawały złudzenie obecności Wszechmogącego w świecie i stawały się łatwym tropem w poszukiwaniu odpowiedzi na jego istnienie. Tymczasem Hus uważał, że źródłem wiedzy powinna być Biblia, a nie sensacje spowodowane ludzkimi imaginacjami lub oszustwami.

Hus był duchownym-wywrotowcem. Krytykował kapłanów. Uważał, że  za bardzo skupiają się na rzeczach doczesnych. Przejawem tego było gromadzenie majątków, niemoralny tryb życia czy chociażby...

Podobne wypracowania