Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rubens - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Peter Paul Rubens, malarz barokowy, przyszedł na świat 28 czerwca 1577 roku w Siegen położonym w Westfalii. Miał sześcioro rodzeństwa. Jego ojciec, Jan Rubens, protestancki prawnik musiał opuścić Antwerpię po buncie obrazoburców. Po śmierci ojca, dziesięcioletni wówczas Pieter udał się z matką do Schelde. Przez czas jakiś kształcił się w szkole łacińskiej, a potem pełnił służbę jako paź u pewnej owdowiałej hrabiny o nazwisku Lalaing.

Jego brat studiował w Antwerpii i zapoznał młodszego Rubensa z ideami humanistycznymi. Sam Peter pobierał później nauki malarstwa w Antwerpii, kształcił się głównie u romanistów, praktykował w pracowniach Adama van Noorta, Tobiasa Verhaechta oraz Otto van Veena. W 1598 roku udał się do Włoch, gdzie uległ urokowi sztuki Tycjana, realizmowi Caravaggia i swobodzie Correggia. Tam dokształcił się w kwestii włoskiej klasyki, a także antyku, wyczuł odpowiednio proporcje. W Italii odwiedzał Rzym, służył księciu Gonzagi w Mantui i w  Wenecji. Został wysłany z misją na dwór hiszpański, gdzie wcielił się w rolę malarza dworskiego. Ostatnimi przystankami na mapie podróży włoskiej były Genua oraz Rzym.

Powrót do Antwerpii (1608) zaowocował otrzymaniem posady malarza nadwornego arcyksięcia...

Podobne wypracowania