Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Albrecht Durer - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ten wybitny malarz, przedstawiciel renesansu niemieckiego, urodził się w 1471 roku w Norymberdze. Pochodził z wielodzietnej rodziny – był trzecim z osiemnaściorga dzieci Albrechta i Barbary Durer. Ojciec Albrechta był złotnikiem i chłopiec od wczesnych lat kształcił się w tym fachu. Od ojca artysta przejął również pierwsze fascynacje i wzorce artystyczne. Ojciec malarza uczył się zawodu od mistrzów niederlandzkich, stąd u młodego Albrechta znajomość sztuki Jana van Eycka i Rogera van der Weydena. Artyście przekazana została również technika rytu, która miała wpływ na jego dalszą karierę.

Z dzieł ważnych dla wczesnej twórczości Durera wymienić należy przede wszystkim „Madonnę z dwoma aniołami” z 1485 roku. Od 1485 roku do 1490 malarz przebywał na praktyce u norymberskiego malarza Michaela Wolgemuta. W 1490 roku Durer wyruszył w czteroletnią podróż przez Górną Nadrenię. W 1493 roku przybył do Strasburga. W tym mieście pozostawił po sobie drzeworyt wydany później w „Opus speciale Missarum” autorstwa Gruningena. W 1494 roku powrócił do Norymbergii, tego samego roku wziął za żonę córkę mieszczanina Agnes Frey, słynącą z niezwykłej urody. Do 1500 roku Durer tworzył głównie...

Podobne wypracowania