Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Plan Burza 1943-1944

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dnia 12 listopada 1943 roku padł rozkaz, wydany przez komendanta głównego AK, Tadeusza Bora Komorowskiego, rozpoczęcia planu „Burza”. Plan miał na celu mobilizację lokalnych jednostek AK i przeprowadzanie ataków na armię nazistowską, będącą w odwrocie. Efektem planu było wyjście z podziemia. Rozkaz obejmował współdziałanie z Armią Czerwoną, przed którą żołnierze mieli się ujawnić. Miało to na celu wystąpienie wojsk polskich w roli gospodarza.

Plan „Burza” był dostosowany do sytuacji politycznej. Rosyjska armia przekroczy bowiem już niebawem wschodnią, przedwojenną granicę Polski (3/4 stycznia 1944 roku), co spowoduje zdecydowaną reakcję premiera Mikołajczyka - podkreślenie faktu, że nie będzie akceptacji zmian granic (co było już w planach Stalina). Mocarstwa zachodnie zachowają postawę zachowawczą i ostatecznie nie poprą dążeń polskich w tej kwestii.

W Polce tego czasu swoją pozycję zaczęli umacniać komuniści, ściśle współpracujący z sowiecką Rosją i wykonujący polecenia płynące z Moskwy. W praktyce oznaczało to, że Państwo Podziemne miało przeciwko sobie nie tylko okupanta, ale także część Polaków, którzy pomagali Moskwie przygotować przyszły kształt kraju, według określeń danych przez Stalina....

Podobne wypracowania