Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Konarski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Konarski (1700-1773), wł. Hieronim Franciszek Konarski herbu gryf, imię zakonne Stanisław - pisarz, publicysta, członek zakonu pijarów i założyciel Collegium Nobilium (1740).

Stanisław Konarski urodził się 30 września 1700 w Żarczycach Dolnych. Pochodził z rodziny szlacheckiej, jego matką była Helena z Czermińskich, natomiast ojciec Jerzy pełnił funkcję kasztelana zawichojskiego. Stanisław Konarski stracił rodziców we wczesnym dzieciństwie. Po ich odejściu zaopiekował się nim wuj, Antoni Czermiński. W roku 1709 został przyjęty do kolegium pijarskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Po zdobyciu podstawowej wiedzy w 1715 r. wstąpił do zakonu pijarów i śladem braci Antoniego i Ignacego rozpoczął nowicjat w Podolińcu. Śluby zakonne Stanisław Konarski złożył w 1917. Specjalizował się w naukach humanistycznych, uczył składni i poezji, a innymi jego zajęciami były studia poświęcone filozofii i praca katechetyczna. W 1722 władze zakonu wysłały go do Warszawy, gdzie w tamtejszym kolegium pijarów miał nauczać retoryki. W tym okresie nabrał wprawy w oracji i wygłaszał liczne kazania. Niedługo po przyjeździe do Warszawy napisał cykl wierszy do Matki Boskiej stylizowanych na twórczości Macieja Kazimierza Sarbiewskiego.

Stanisław Konarski...

Podobne wypracowania