Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ks. Henryk Jankowski - biografia, życiorys

Ks. Henryk Jankowski urodził się 18 grudnia 1936 r. w Starogardzie Gdańskim, jest kanonikiem, polskim księdzem katolickim i kapelanem honorowym papieża. Był kapelanem Solidarności, wieloletnim proboszczem parafii w Gdańsku. W 2004 r. został odsunięty od probostwa. Był blisko związany z ruchem solidarnościowym i opozycją PRL.

Urodził się w rodzinie handlarza i kupca, miał siedmioro rodzeństwa. Od najmłodszych lat związany był z kościołem - najpierw jako ministrant, potem jako wikariusz w Gdańsku. W 1958 r. wstąpił do seminarium duchownego. Kapłaństwo otrzymał w 1964 r.

W latach 80-tych bardzo mocno współpracował z ruchem solidarnościowym, 17 sierpnia 1980 r. odprawiał mszę dla robotników ze Stoczni Gdańskiej. Był mocno zaangażowany w działalność Lecha Wałęsy. Wspólnie z Wałęsą przyjął Prywatny Order Świętego Stanisława. W 1989 r. Jankowski został powołany na stanowisko ministra stanu w rządzie emigracyjnym Łokcikowskiego. W 2000 r. otrzymał odznaczenie i tytuł Honorowego Obywatela Gdańska. W 2007 minister Roman Giertych odznaczył ks. Jankowskiego Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Na początku lat 90-tych działalność ks. Jankowskiego zaczęła być dosyć kontrowersyjna, szczególnie zarzucano mu antysemityzm i ksenofobię. W 1997 r. arcybiskup Gocłowski ukarał ks. Jankowskiego zakazem na 12 miesięcy głoszenia kazań. Zakaz cofnięto w 2008 r.

W 2004 r. ks. Jankowski rozpoczął działalność gospodarczą i handlował winem Monsignore - „Prałat”, którego dochód przeznaczany był na ukończenie budowy bursztynowego ołtarza w kościele św. Brygidy. Od 2006 r. zaczął produkować również wodę mineralną sygnowaną swoim nazwiskiem, z której dochód przeznaczony był na edukację.

Podobne wypracowania do Ks. Henryk Jankowski - biografia, życiorys