Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Kwaśniewski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aleksander Kwaśniewski urodził się 15 listopada 1954 roku w Białogardzie, w województwie zachodniopomorskim. W latach 1973-1977 był studentem Uniwersytetu Gdańskiego. Uczył się na kierunku Ekonomiki Transportu. Był aktywnym członkiem wielu organizacji oraz stowarzyszeń działających jako ruch oporu przeciwko władzy. Był między innymi w Radzie Uczelnianej - na stanowisku przewodniczący. Został także wybrany na redaktora naczelnego wydawanej przez trzy lata gazety studenckiej - „ITD” oraz dziennika „Sztandar Młodych” i założycielem pisma „Bajtek” - prekursora polskich pism komputerowych.

W latach 1985-1987 pełnił funkcję ministra w rządzie Zbigniewa Messnera. Był jednym z uczestników obrad Okrągłego Stołu. Związany był również z Polskim Komitetem Olimpijskim (1988-1991). W roku 1991 został także współzałożycielem partii Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Był posłem na sejm z okręgu warszawskiego z ramienia tejże partii w roku 1995. W tym też roku Aleksander Kwaśniewski postanowił ubiegać się o fotel prezydenta. W drugiej turze wyborów wygrał niewielką przewagą z Lechem Wałęsą z hasłami wyborczymi - „Wspólna Polska” oraz „Wybierzmy przyszłość”. W czasie kampanii wyborczej prokuratura...

Podobne wypracowania