Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Paderewski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ignacy Paderewski, wybitny pianista i polityk, urodził się w 1860 roku w Kuryłówce na Podolu. Jego rodzina miała pochodzenie szlacheckie i tytułowała się herbem Jelita. Matka Poliksena osierociła chłopca niedługo po jego urodzeniu. Początkowo opiekę nad dzieckiem sprawował ojciec, uczestnik powstania styczniowego. Po jego śmierci Paderewski i jego siostra, Antonina, byli wychowywani przez ciotkę. Największy wpływ na ukształtowanie osobowości chłopca miał jednak Michał Babiński – uczestnik powstania listopadowego oraz nauczyciel  Paderewskiego. Kształcił go w zakresie historii, geografii, języka francuskiego i literatury.

Już we wczesnej młodości chłopiec zaczął pokazywać swój talent muzyczny. Od 1972 do 1878 roku kształcił się w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Pobierał tam nauki w zakresie gry na fortepianie, a jego nauczycielami byli wybitni Rudol Strobl, Juliusz Janota i Roman Schloczer. Instytut ukończył z wyróżnieniem, zaraz potem zaczął pracować tam jako nauczyciel gry na fortepianie. Paderewski dorabiał wówczas do pensji grając na imprezach okolicznościowych oraz udzielając prywatnych lekcji gry. W 1880 roku poślubił Antoninę Korsakównę, która bardzo szybko zmarła pozostawiając Paderewskiego z chorym synem. Po...

Podobne wypracowania