Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cesarstwo Bizantyjskie - zmiany terytorium

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cesarstwo bizantyjskie wielokrotnie zmieniało objętość swego terytorium. Terytorium Bizancjum na przestrzeni dziejów zmieniało swoje granice dosyć często. Historycznie przyjmuje się, że Cesarstwo Bizantyjskie obejmowało prawie cały Półwysep Bałkański, Azję Mniejszą, Syrię i Egipt. Stolicą był Konstantynopol (obecnie jest to Stambuł).

Cesarstwo zostało zbudowane na miejscu starej greckiej kolonii zwanej Bizancjum. Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, Cesarstwo Bizantyjskie dążyło do odbudowy państwa w jego pierwotnych granicach. Zadania odbudowy podjął się cesarz bizantyjski Justynian Wielki, opanował w 533 roku północną Afrykę, w 555 zajął Italię, zdobyto również Hiszpanię południową. Był to największy rozkwit cesarstwa. Po śmierci Justyniana Wielkiego, północne granice cesarstwa w okolicach Krymu i dzisiejszej Bułgarii zostały zaatakowane przez Awarów i Słowian, którzy bez przeszkód wdarli się do Macedonii i Grecji. W 610 roku cesarstwu zagroził kolejny odwieczny wróg Persja. Persowie stanęli u bram Konstantynopolu, udało się jednak obronić stolicę cesarstwa jednak utracono na rzecz Persów Antiochę, Jerozolimę i Aleksandrię. Prowincje te odzyskano dopiero w VII wieku za sprawą kosztownych wojen,...

Podobne wypracowania