Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bogowie rzymscy

mitologia, Cesarstwo Rzymskie, starożytność,

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mieszkańcy Imperium, budując swoją religie, czerpali z dorobku wszelkich znanych im kultur i wyznań, czego ślady widoczne są szczególnie jeśli chodzi o postacie rzymskich bogów.

Na czele rzymskiego panteonu bogów stali Jowisz, Mars i Kwiryn. Pierwszy z nich był ewidentną kopią greckiego Zeusa, tzw. bogiem bogów, a zarazem władcą niebios, burzy i deszczu. Mars - etruski Maris, posiadał odpowiednik w greckim Aresie i podobnie jak on był bogiem wojny. Uznaje się też, iż Romulus i Remus, dwaj bracia bliźniacy wychowani przez wilczycę i legendarni założyciele Rzymu, byli jego synami. Trzeci z trójcy głównych bogów – Kwiryn, co prawda nie posiada swego hellenistycznego odpowiednika, jednakże wywodzi się od boga wyznawanego przez plemię Sabinów, żyjących niegdyś w okolicach Rzymu.

Podziemny świat zmarłych rządzony był przez Plutona. Wierzono, iż płodność ziemi zależy od jego łaski, stąd też oddawano mu różnego rodzaju ofiary. Najczęściej były one krwawe i składały się ze zwierząt o ciemnej sierści, z czarnych jagniąt, bądź świń. Jego postać, pod względem pełnionej funkcji, do złudzenia przypomina greckiego Hadesa.

Kolejny z bogów to Saturn, czyli bóg rolnictwa i zasiewów....

Podobne wypracowania