Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dziwna wojna - Sitzkrieg

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gdy 1. września 1939 roku armia niemiecka zaatakowała Polskę, państwa Zachodu były ewidentnie nieprzygotowane do prowadzenia wojny. Okres, w którym państwa teoretycznie były w stanie wojny, a mimo to na Zachodnie nie prowadzono żadnych działań, określany jest mianem dziwnej wojny.

Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom już 3. września. Najpierw wystosowano ultimatum; ponieważ nie zostało ono spełnione, ogłoszono stan wojny. Decyzje te pociągnęły za sobą jedynie niewielkie działania wojenne (co było jednoznaczne z niewywiązaniem się z traktatów zawartych z Polakami). Brytyjczycy co prawda wysłali swoje lotnictwo w celu zbombardowania okrętów wojennych Rzeszy, ale naloty te przyniosły mierne skutki. Szybko więc ich zaprzestano. 

Francuzi swe wojsko ulokowali na linii Maginota i czekali na ruch ze strony niemieckiej. Hitler jednak nie zamierzał atakować jednocześnie Francji i Polski. Jego plan zakładał poszczególne etapy, dzięki którym wojsko nie usiałoby walczyć na wielu frontach jednocześnie. Właśnie dlatego, z pomocą strony radzieckiej, podejmowano działania mające na celu podjęcie rokowań z Francuzami i Brytyjczykami. Ci ostatni mieli już dosyć niespełnionych obietnic, więc podjęli poważne przygotowania. 12....

Podobne wypracowania